Zostań Seniorem bez ograniczeń i ciesz się aktywnym życiem

Chorzowianin 2013-09-11
W województwie śląskim żyje prawie milion osób w wieku powyżej 60 lat, jak pokazują badania, większość z nich odczuwa dolegliwości związane z bólem stawów. W trosce o ich zdrowie ruszyła ogólnopolska kampania Rozruszaj stawy z Voltaren MAX do 12h.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zostań Seniorem bez ograniczeń i ciesz się aktywnym życiem

Celem unikalnej akcji, wspieranej eksperckim programem ćwieczeń, jest przywrócenie osobom starszym ich sprawności fizycznej.

W strukturze społecznej Polski obserwujemy pogłębiający się proces starzenia się populacji, co stanowi poważne wyzwanie demograficzne. Śląskie zajmuje 2 miejsce pod względem liczby ludności wśród województw ale proces starzenia się społeczeństwa postępuje w nim najszybciej w kraju. Zgodnie z danymi GUS w regionie żyje ponad 4,5 miliona mieszkańców, z czego osoby powyżej 60 roku życia stanowią 21,5% (994,4 tys). Według prognoz liczba osób starszych w roku 2030 wzrośnie do 29,7% z czego najliczniejszą grupę będą stanowiły osoby w wieku 52 oraz 72 lata. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na problemy i potrzeby tej grupy oraz podejmować działania, które pozwolą wyzwolić jej społeczny potencjał.

Częstym powodem, który nie pozwala osobom powyżej 55 roku życia kontynuować pracy zawodowej oraz powoduje rezygnację z aktywnego udziału w życiu społecznym jest stan zdrowia. Ponad połowa badanych (53%) wskazuje ból stawów, z czego 58% deklaruje, że przeszkadza im on w życiu codziennym. Są to najczęściej kobiety po 55 roku życia. To między innymi z powodu bólu stawów polscy seniorzy tak rzadko decydują się na aktywności wymagające wysiłku fizycznego, rezygnują z ulubionych zajęć czy hobby. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że to właśnie poprzez aktywność fizyczną, wspartą odpowiednim działaniem przeciwbólowym, można pokonać dolegliwości, a dzięki temu – na nowo cieszyć się z pracy w ogrodzie czy zabawą z wnukami.

Dla skutecznej walki z dolegliwościami związanymi z bólem stawów potrzebna jest kompleksowa edukacja w zakresie właściwego leczenia przeciwbólowego oraz aktywności fizycznych dopasowanych do wieku i możliwości. W tym celu powstała ogólnopolska akcja „Rozruszaj Stawy z Voltaren MAX do 12hTM”.

Kampania skierowana jest do osób powyżej 55 roku życia, które bezpłatnie mogą wziąć udział w zajęciach ruchowych, a także uzyskać praktyczne porady, w jaki sposób kompleksowo zadbać o swoje stawy. Podczas spotkań seniorzy uczą się, opracowanego przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii autorskiego zestawu
„12 Ćwiczeń Dla Seniora Bez Ograniczeń”. Uczestnicy poznają również różne formy aktywności sportowych, które odciążają stawy oraz pomagają utrzymywać je w jak najlepszej kondycji. Dzięki opracowanemu przez ekspertów „Poradnikowi o zdrowych stawach i swobodzie ruchu”, każdy otrzyma kompendium wiedzy o walce z bólem stawów. Tym samym, uczestnicy programu dołączą do grona „Seniorów bez ograniczeń”, czyli osób, które nie muszą ograniczać swoich aktywności, mogą realizować się w życiu społecznym i zawodowym.

Więcej informacji; reportaże z wydarzeń, zdjęcia, relacje uczestników oraz porady ekspertów można uzyskać na stronie internetowej kampanii – www.rozruszajstawy.pl.

Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.