Reklama: Partnerzy:

Zmarł Zbigniew Kapała

Chorzowianin 2016-06-13 | Komentarzy: 0
Popularyzator dziejów Chorzowa, badacz historii miasta w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem losów jego mieszkańców, historyk Zbigniew Kapała, zmarł 8 czerwca 2016 roku.
Zmarł Zbigniew Kapała

Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w roku 1994 w Uniwersytecie Wrocławskim. Od roku 1997 pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika „Zeszyty Chorzowskie” - ukazującej się nakładem Muzeum w Chorzowie serii wydawniczej, której koncepcję merytoryczną autorsko opracował. Kierował redakcją „Zeszytów Chorzowskich” do wydanego w roku 2012 tomu 13. Był współorganizatorem i prelegentem licznych sesji naukowych, poświęconych tematyce dziejów, tradycji i kultury Chorzowa, a także inicjatorem i organizatorem odbywających się przez lata Ogólnopolskich Seminariów Historyków Powstań Śląskich i Plebiscytu, które zaowocowały tomami publikacji. Był także redaktorem naukowym „Rocznika Świętochłowickiego”- publikacji Muzeum w Świętochłowicach oraz wydawnictw Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i wielu innych prac.

Do najważniejszych publikacji Zbigniewa Kapały należą książki: „Ślązacy w europejskim ruchu oporu (1935-1945)” oraz „Ślązacy i Zagłębiacy w walkach Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie”. Jest współautorem m.in. książki „Śląsko-zagłębiowskie konfrontacje historyczne (XIX i XX wiek)” pod redakcją M.W. Wanatowicz.

W związku z przypadającymi w roku 2007 obchodami jubileuszu 750-lecia Chorzowa zrodziła się idea stworzenia obszernego „Chorzowskiego Słownika Biograficznego”. Zbigniew Kapała podjął się redakcji tego monumentalnego, trzytomowego, dzieła, nad którego zawartością pracowała setka autorów. Publikacja obejmuje sylwetki osób związanych z Chorzowem od jego zamierzchłej przeszłości do wieku dwudziestego.

Zbigniew Kapała był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia. W roku 2007 został uhonorowany Medalem za zasługi dla miasta Chorzowa, w roku 2002 Nagrodą Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury.

 

(k)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.