Reklama: Partnerzy:

Zmarł Jerzy Milian

Chorzowianin 2018-03-09 | Komentarzy: 0
Wybitny wibrafonista, kompozytor i dyrygent, Jerzy Milian zmarł 7 marca w wieku 82 lat. W październiku 2017 roku artysta odebrał Specjalną Nagrodę Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. W tym samym czasie w Muzeum w Chorzowie otwarto wystawę czasową "Pre-tekst Jerzy Milian", przekrojowo prezentującą twórczość Artysty.
Zmarł Jerzy Milian

Październik 2017. Jerzy Milian odbiera statuetkę Chłopca z Łabędziem z rąk Prezydenta Chorzowa.

Jerzy Milian urodził się 10 kwietnia 1935 roku w Poznaniu. Zaczynał jako pianista, ale jego głównym instrumentem od lat pozostawał wibrafon, na którym zaczął grać w Sekstecie Krzysztofa Komedy. Gry na tym instrumencie uczył się sam.

Jako kompozytor, od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku realizował się jako kompozytor, tworząc zarówno krótkie, przebojowe utwory, jak i rozbudowane, awangardowe formy. W studiowaniu kompozycji pomogli mu Bogusław Schaeffer, Felicjan Dąbrowski oraz Wolfram Heicking. Ten ostatni wykładał na berlińskiej Hochschule für Musik, gdzie Milian zdobył w 1973 roku dyplom.

Swoją karierę muzyka-wykonawcy Jerzy Milian rozpoczął od kwintetu, który prowadził w latach 1953-55. Potem był Sekstet Komedy i kwintet prowadzony wspólnie z Janem Ptaszynem-Wróblewskim. Przez kilkanaście lat Zespół Jerzego Miliana regularnie nagrywał na potrzeby Polskiego Radia w Poznaniu. Muzyk współpracował także z innymi zespołami radiowymi – m.in. Studiem Jazzowym, Orkiestrą Taneczną i Poznańską Piętnastką Radiową. Przez cztery lata (1966-69) prowadził także własne trio, w którym grali Grzegorz Gierłowski i Jacek Bednarek. Poza granicami Polski kompozycje i wibrafon Miliana można było usłyszeć z orkiestrą Gustava Broma (Czechosłowacja), Güntera Gollascha (NRD) oraz prowadzoną przez Etienne’a Verschuerena BRT (Belgia).

Od 1973 roku Jerzy Milian prowadził przez siedemnaście lat Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, występując z nią na licznych koncertach, festiwalach i dokonując niezliczonej ilości nagrań na potrzeby radiowego archiwum. Po rozwiązaniu Orkiestry w 1991 roku zrealizował kilka premierowych projektów (m.in. nagrany solo album „Milianalia”). Zaczęły się także ukazywać niepublikowane wcześniej materiały z jego bogatego archiwum.

Oprócz muzyki jego pasją było malarstwo. Wielokrotnie nagradzany, został m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1980), Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta (1986), medalem Pro Sinfonika (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta (2004).

(na podstawie biogramu oficjalnego)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.