Reklama: Partnerzy:

Zmarł Henryk Chrupała, wieloletni dyrektor Planetarium

Chorzowianin 2015-01-26 | Komentarzy: 0
Henryk Chrupała, wieloletni dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zmarł niespodziewanie 25 stycznia 2015 roku, w wieku 77 lat.
Zmarł Henryk Chrupała, wieloletni dyrektor Planetarium

Henryk Chrupała (1938-2015)

Chociaż w roku 2003 przeszedł na emeryturę, do ostatnich swych chwil utrzymywał stały kontakt z placówką, która przez dziesięciolecia była jego drugim domem. W listopadzie ubiegłego roku wziął czynny udział w spotkaniu zorganizowanym w Planetarium z okazji pięćdziesięciolecia śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Henryk Chrupała urodził się 25 lipca 1938 roku w Katowicach. W roku 1963 ukończył studia magisterskie z zakresu fizyki (Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach). W roku 1962 został etatowym pracownikiem Planetarium, jako lektor i kierownik działu astronomicznego placówki. Funkcję dyrektora Planetarium sprawował w latach 1975-2003.

W roku 1976 uzyskał doktorat z zakresu nauk matematyczno-fizycznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jako nauczyciel astronomii, matematyki i fizyki pracował w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Pasją astronomiczną zarażał kolejne pokolenia. Był współautorem zbiorów zadań z astronomii i licznych artykułów w prasie specjalistycznej. Pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Współtwórca sukcesu i wysokiego poziomu organizowanej w chorzowskim planetarium Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej, od roku 1963 był członkiem Komitetu Głównego konkursu, w roku 1976 został jego przewodniczącym, a od roku 1991 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, gdzie, przez wiele lat zasiadając w Zarządzie Głównym, pełnił m.in. funkcję wiceprezesa. Był też przez lata prezesem śląskiego oddziału organizacji.

Wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Kopernikowskim, nagrodą im. Włodzimierza Zonna, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie, nagrodami Ministra Edukacji i licznymi wyróżnieniami resortowymi.

Prawdziwy autorytet i pasjonat w dziedzinie astronomii, był mentorem pracowników Planetarium i pokoleń młodzieży. Ceniony za życzliwość, otwartość i chęć pomocy wszystkim, którzy się do niego zwracali.

Uroczystości pogrzebowe Henryka Chrupały rozpoczną się 31 stycznia 2015 roku o godz. 10.30 w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (Osiedle Tysiąclecia – Górne, ul. Ułańska 13). 

Na ten dzień planowano kolejne zwyczajowe zebranie członków śląskiego oddziału PTMA. Miało się ono odbyć wyjątkowo poza murami Planetarium – w budynku tamtejszej stacji klimatologicznej. Nikt nie spodziewał się, że miejsce i okoliczności spotkania będą tak różne od zaplanowanych. Los związał je z ostatnią ziemską drogą niezwykłego człowieka.

Odejście Henryka Chrupały to bolesna strata dla polskiego środowiska astronomicznego.

KrzyK

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.