Zawalił się dach starej rzeźni. Co teraz?

Chorzowianin 2018-06-29 | Komentarzy: 0
Wczoraj, około 15.00 zawaliła się ściana szczytowa i dach zabytkowego budynku na terenie rzeźni w Chorzowie. Pracujące na miejscu zastępy PSP oraz grupa poszukiwawcza z Jastrzębia Zdroju zabezpieczyły już teren. W momencie zawalenia nikogo w budynku nie było.
Zawalił się dach starej rzeźni. Co teraz?

Mimo nacisków ze strony miasta, właścicielom udało się kilka lat temu otrzymać decyzję o wykreśleniu kilku budynków z rejestru zabytków. | fot. UM Chorzów

Z zaniedbaniem właścicieli od wielu lat próbowało walczyć miasto, jednak póki wojewoda nie wyda decyzji o rozwiązaniu umowy, Chorzów ma związane ręce.

– Miasto wielokrotnie interweniowało w sprawie złego stanu technicznego budynków. Urząd wnioskował do Wojewody, aby Skarb Państwa rozwiązał wieczyste użytkowanie. Gdyby tak się stało, budynki nie byłyby już w rękach prywatnych. Niestety wojewoda uznał wniosek miasta za bezzasadny – czytamy w specjalnym oświadczeniu magistratu.

Mimo nacisków ze strony miasta, właścicielom udało się kilka lat temu otrzymać decyzję o wykreśleniu kilku budynków z rejestru zabytków, co było de facto wyrokiem na rzeźnię.

Neogotyckie budynki wpisano do rejestru zabytków w 1985 roku. Przetrwały dwie wojny światowe, teraz, po zawaleniu dachu, jeden z nich zostanie rozebrany. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał już właścicielowi nieruchomości decyzję o wyburzeniu ścian do wysokości pierwszego piętra.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.