Zaskakujące spotkanie z książką

Chorzowianin 2008-11-18
32 wydawnictwa zaprezentowały się na Śląskich Targach Książki, które w miniony weekend odbywały się w Chorzowie na terenach Międzynarodowych Targów Katowickich. Organizatorzy przyznają, że jak na pierwszą edycję po długiej przerwie to całkiem niezły wynik.
Zaskakujące spotkanie z książką
Stoisko nr 1 przypadło Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu. Nic dziwnego. W końcu to wydawnictwo ma w swoich zasobach książki Jean-Marie Le Clézio, tegorocznego literackiego noblisty.

Targi książki organizujemy nie tylko ze względu na popularyzację czytelnictwa. Chcemy wrócić do targów, które w latach od 1992 do 1996 roku odbywały się na tych terenach. Chcieliśmy wrócić do dobrej tradycji, bo targi książki z prawdziwego zdarzenia powinny się odbywać na Śląsku – mówi Martyna Widera, kierownik projektu Śląskie Targi Ksiązki z Międzynarodowych Targów Katowickich.

Na targach książki zaprezentowały się nie tylko duże wydawnictwa. Jeden z boksów zajęła chorzowska księgarnia Słowo. – Jestem pozytywnie zaskoczona. Moim zdaniem targi śląskie dorównują krakowskim, na których miałam okazję być nie tak dawno – mówi Marta Swoboda, sprzedawczyni w chorzowskiej księgarni Słowo.

Podczas targów można było zobaczyć kilka debiutów literackich, wziąć udział w kolejnej edycji akcji „Śląsk czyta”. Sporo atrakcji mogły zobaczyć najmłodsi. Były warsztaty czerpania papieru i kaligraficzne. Targi gościły również biblioteki z województwa Śląskiego.

Zaprezentowały się nie tylko wydawnictwa. Jan Kałuża ze Studzienic przywiózł niepowtarzalną kolekcję maszyn biurowych. – Prezentuję 50 sztuk maszyn. Cała moja kolekcja liczy ich ponad 350. Zbieram wszystko, co z biurem związane. Maszyny do pisania, liczenia, numeratory, zszywacze, dziurkacze i powielacze – wylicza.

Pierwsza maszynę dostał 38 lat temu. To był Smith Premier z 1908 roku. – Chciałem ją sprzedać, ale niewiele za nią oferowali. Na giełdzie spodobała mi się inna i kupiłem ją. Od tego czasu tylko kupuję maszyny. Każda z nich jest najcenniejsza, bo każda ma swoją duszę, historię i o każdej mogę wiele powiedzieć – dodaje.

Gościem specjalnym Śląskich Targów Książki był Adam Bujak, fotograf papieski (rozmowa z Adamem Bujakiem w dodatku tematycznym Parafianin). Promował książkę „Polska szlakiem Jana Pawła II”. – Do tej pory publikowałem zdjęcia Jana Pawła II z pielgrzymek po kraju. Tym razem zdecydowałem się pokazać pielgrzymki Ojca Świętego z drugiej strony, oczami Jana Pawła II – mówił.

Spotkanie z pisarzem
Spotkanie z Giuseppe Recchia, autorem książki Hemingway for Cuba odbędzie się w czwartek, 20 listopada o godz. 15.30 w chorzowskiej księgarni Słowo. Giuseppe Recchia jest dziennikarzem, pisarzem, wydawcą i reżyserem. Obecnie mieszka i pracuje w Polsce.
pam

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.