Wspólne plany PKP i Chorzowa

Chorzowianin 2017-08-02 | Komentarzy: 0
Modernizacje wiaduktów, nowe perony i przystanki – ruszyły przygotowania do dużej inwestycji.
Wspólne plany PKP i Chorzowa

Fot. Chorzowianin.pl INFOSERWIS

- Od lat współpracujemy z PKP: spółka wyremontowała dworzec w Batorym, przekazała nam dworzec w Centrum. W tej chwili toczą się rozmowy na temat bardzo dużej inwestycji – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. technicznych i rozwoju.

Chodzi o modernizację linii Chorzów Batory – Tczew. Na terenie miasta prace skupiłyby się wzdłuż odcinka Batory-Centrum w stronę Bytomia i objęłyby m.in. modernizację przejść i wiaduktów przy ul. Strzelców Bytomskich, Floriańskiej i Legnickiej. Z ul. Strzelców Bytomskich zniknąć mają rogatki, a powstać ma wiadukt dla samochodów, tunel dla pieszych i rowerzystów, dwa ronda.

– Chcielibyśmy także, żeby wzdłuż ulicy Głogowskiej pojawił się nowy przystanek PKP. Obsługiwana byłyby tam tylko komunikacja regionalna. Natomiast cała ta inwestycja pozwoliłaby udrożnić komunikację samochodową na tym odcinku – podkreśla Wiesław Raczyński, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych.

Usprawniony ma też być przejazd pod wiaduktem przy ul. Floriańskiej. Ruch odbywałby się tu w obu kierunkach. Plany zakładają budowę dwóch rond i udrożnienie tzw. ślepego odcinka ul. Floriańskiej. Z kolei wiadukt przy ul. Legnickiej przeszedłby kompleksową modernizację, uwzględniającą budowę obwodnicy DK 79.

Co nowego w centrum?

Największe zmiany przygotowano dla centrum miasta. PKP chciałyby uporządkować przestrzeń wokół byłego dworca.

– Na pewno zachowamy obecny ciąg komunikacyjny i niezbędne wyposażenie do utrzymania stacji. Ma powstać tu 400 – metrowy peron umożliwiający zatrzymywanie się pociągów międzynarodowych – mówi Wiesław Raczyński. – Pojawiły się również pomysły na lepsze dotarcie na perony z kierunku naszego centrum przesiadkowego. Nam natomiast zależy na utrzymaniu przejścia podziemnego z możliwością jego przedłużenia w kierunku obecnego składowiska stali. Kolej nie wyklucza budowy na tym terenie hotelu i obiektu wielkopowierzchniowego – dodaje.

Czytaj też: Znajdzie się inwestor na nowy obiekt w Chorzowie?

– Przy tej modernizacji uwzględniamy potrzeby mieszkańców – zaznacza Marcin Michalik. – Obecnie trwają konsultacje z samorządowcami i ustalanie szczegółów robót. PKP deklaruje, że na początku roku złoży wniosek o dofinansowanie do UE. Prace powinny więc ruszyć na przełomie 2018/19 roku – dodaje.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.