Wierzyciele zgodzili się na układ. Ruch nie upadnie

Chorzowianin 2017-11-30 | Komentarzy: 0
Spółka jest winna 255 podmiotom kwotę ok. 42 mln złotych. Większość wierzycieli przystała na propozycje układowe. Ruch będzie spłacać zaległości w ratach, bądź też konwertować zobowiązania na akcje.
Wierzyciele zgodzili się na układ. Ruch nie upadnie

Fot. Marcin Bulanda

W czerwcu br. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach otworzył postępowanie restrukturyzacyjne spółki Ruch Chorzów SA, w trybie tzw. przyspieszonego postępowania układowego.

30 listopada w siedzibie sądu odbyło się zgromadzenie wierzycieli spółki. Czwartek nazywano - kolejnym w ostatnich miesiącach - "sądnym dniem" dla Ruchu. Spółce groziła upadłość, jeśli większość wierzycieli (łącznie jest ich 255) opowiedziałaby się przeciwko układowi. Na szczęście już wiemy, że tak się nie stanie. Układ został przyjęty.

Zgromadzenie rozpoczęło się od wystąpienia nadzorcy sądowego Bartosza Klepacza. Chwalił on obecny zarząd Ruchu za to, że nie uchyla się od płatności i ma plan na pozyskanie środków na dalszą działalność. Zaapelował do wierzycieli.  - Na tej sali waży się przyszłość Ruchu Chorzów. Jeżeli większość nie zagłosuje za, dojdzie do likwidacji. Gdybym był na państwa miejscu, byłbym za układem, bo to jedyna szansa na odebranie wierzytelności - te słowa Klepacza cytował Leszek Błażyński, dziennikarz katowickiego "Sportu".

Długi Ruchu wynoszą ok. 42 mln zł. Wierzyciele zostali podzieleni na sześć grup (m.in. w zależności od kwoty, jaką zalega im Ruch). W pierwszych trzech znaleźli się m.in.: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, byli zawodnicy i trenerzy „Niebieskich” (m.in. Waldemar Fornalik, Tomasz Fornalik, Marek Szyndrowski, Michał Buchalik), a także podmioty, którym spółka jest winna kwotę mniejszą niż 500 tys. zł.

Czwartą grupę stanowili wierzyciele, wobec których Ruch ma zobowiązania przekraczające pół miliona złotych - m.in. Miasto Chorzów (ponad 3 mln zł), Urząd Skarbowy w Sosnowcu (3 mln) czy firma Carbonex (7 mln). Tej grupie przedstawiona została propozycja konwersji długu na akcje. W szóstej grupie znalazło się Centrum Przedsiębiorczości. Ruch zalega mu 12 mln zł, w związku z pożyczką udzieloną klubowi przez miasto w 2016 r.

Podczas głosowania większość wierzycieli opowiedziała się za układem. Przeciwko układowi był m.in.: przedstawiciel FC Nuernberg (Ruch miał podzielić się z niemieckim klubem kwotą za transfer Mariusza Stępińskiego do FC Nantes, chodzi o ok. 500 tys. euro).

Oddalono więc groźbę upadłości spółki Ruch Chorzów SA. To jednak nie koniec problemów „Niebieskich”. 14 grudnia ich sprawą zająć się ma Komisja Licencyjna PZPN. Chodzi o zobowiązania finansowe względem pracowników klubu oraz innych podmiotów.

(f)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.