W niedzielę gwiazdy kolarstwa przejadą przez Chorzów

Chorzowianin 2017-07-29 | Komentarzy: 0
W niedzielne popołudnie warto najpierw samemu przemierzyć fragment trasy chorzowskiego odcinka Tour de Pologne, a następnie kibicować kolarzom, którzy zaprezentują się w naszym mieście. Przeczytaj najważniejsze informacje o tym wydarzeniu.
W niedzielę gwiazdy kolarstwa przejadą przez Chorzów

Fragment ubiegłorocznego przejazdu kolarzy przez Chorzów | Fot. Marcin Bulanda

W Krakowie rozpoczął się w sobotę 74. Tour de Pologne. To największy wyścig kolarski w Polsce, który znajduje się w prestiżowym cyklu UCI World Tour. Dzięki temu w naszym kraju zobaczymy wiele gwiazd światowego peletonu.

Po raz trzeci z rzędu peleton zawita do Chorzowa. Kolarzy będzie można podziwiać w niedzielę, 30 lipca, podczas drugiego etapu (z Tarnowskich Gór do Katowic). Podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowana zostanie strefa kibica na Placu Powstańców Śląskich (od godz. 12.00 do 15.30).

Na kogo należy zwrócić szczególną uwagę? Polscy kibice trzymać będą kciuki przede wszystkim za Rafała Majkę z grupy Bora-Hansgrohe. Brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro nie miał początkowo w planach występu w TdP, ale po wypadku na Tour de France zdecydował się wziąć udział w imprezie, w której triumfował w 2014 r.

Drugą wielką gwiazdą z teamu Bora-Hansgrohe, która ściga się w Polsce, jest Peter Sagan. Mistrz świata z 2015 i 2016 r. także zmienił plany po przedwczesnym zakończeniu rywalizacji w TdF (został zdyskwalifikowany za spowodowanie upadku Marka Cavendisha na finiszu 4. etapu).

Słowacki kolarz wygrał pierwszy etap TdP w Krakowie i do niedzielnego etapu wystartuje w żółtej kolszulce lidera.  

Do faworytów wyścigu zaliczany jest także Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida). Włoski kolarz o pseudonimie "Rekin z Mesyny" ma w kolekcji zwycięstwa we wszystkich wielkich wyścigach: Tour de France (2014), Giro d'Italia (2013, 2016) oraz Vuelta a Espana (2010). 

Majka startuje w Tour de Pologne z numerem 73, Sagan z numerem 76, natomiast Nibali - 124.

Warto spędzić niedzielne popołudnie, dopingując kolarzy. Zanim jednak bohaterowie wjadą do naszego miasta, o godz. 13.30 mieszkańcy chorzowa będą mogli się poczuć jak uczestnicy TdP. Miłośnicy kolarstwa zbiorą się na placu kościelnym przy ul. Łagiewnickiej (przy parafii pw. św. Józefa) i pokonają fragment chorzowskiego odcinka wyścigu - do lotnej premii na ulicy Krakusa.

W strefie kibica czekać będzie na mieszkańców szereg atrakcji - m.in. konkursy z nagrodami, zawody na rowerach stacjonarnych, warsztaty z naprawiania rowerów. Dla najmłodszych także tor przeszkód i dmuchańce.
 

Poniżej przypominamy najważniejsze informacje dotyczące przejazdu kolarzy przez Chorzów (źródło: UM Chorzów).

Trasa przejazdu

Planowana godzina wjazdu peletonu do Chorzowa to 14:56 (może ulec zmianie o kilka minut; w zależności od tempa jazdy). Kolarze przyjadą od strony Bytomia i najpierw wjadą na ulicę Łagiewnicką. Podobnie jak w latach ubiegłych walczyć będą o punkty na lotnej premii na ulicy Krakusa. Tuż za premią dojdzie do zasadniczej zmiany. Peleton nie skręci w prawo w ulicę Katowicką (w stronę Klimzowca; w ubiegłych latach przejeżdżał ulicą Gałeczki), lecz w lewo. Następnie kolarze przejadą przez Chorzów Stary do Siemianowic Śląskich.

Dokładny przebieg: wjazd z Bytomia ul. Łagiewnicka, Niedurnego, 11 Listopada, Krzyżowa, Łagiewnicka, Rondo Wagnera, Mariańska, Janasa, przecinamy 3 Maja, Styczyńskiego, Filarowa, rondo, Floriańska, Krakusa - lotna premia, Katowicka, Stabika, Stacyjna, Legnicka, Rębaczy, Główna, Michałkowicka,  wjazd do Siemianowic Śląskich.

Utrudnienia na drogach

Utrudnienia w ruchu mogą wystąpić między godziną 14.00 a 16.00. Czas przejazdu kolarzy przewidywany jest na ok. 15 min. Trasa wyścigu będzie wyłączona z ruchu samochodowego na czas przejazdu ekip technicznych oraz kolarzy i otwarta zaraz po przejeździe. Wyjątkiem będzie ul. Krakusa, gdzie przewidziana jest lotna premia. Tu ze względu na przygotowania techniczne, ulica będzie zamknięta już od ok. godz. 11.00.

30 lipca wprowadzone zostaną tymczasowe ograniczenia postoju pojazdów.

1. ul. 11 Listopada, miejsca postojowe w rejonie budynku nr 63, 65,
2. ul. 11 Listopada na odcinku od skrzyżowania z ul. Bończyka z ul. Krzyżową (pas ruchu w kierunku ul. Krzyżowej),
3. ul. Łagiewnicka na odcinku od skrzyżowania z ul. Krzyżową do ronda przy ul. Pudlerskiej, Miarki i Mariańskiej (oba kierunki ruchu),
4. ul. Krakusa na odcinku od skrzyżowania z ul. Floriańską do skrzyżowania z ul. Katowicką (pas ruchu w kierunku ul. Katowickiej).

Zmiany w komunikacji miejskiej podczas wyścigu kolarskiego Tour de Pologne - szczegóły tutaj

(m)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.