W Azotach produkują stearynę

Chorzowianin 2013-09-20 | Komentarzy: 0
Opony, chemia gospodarcza czy kosmetyka tutaj wykorzystuję się stearynę. Jedyną w Polsce instalację do jej produkcji otwarto w Chorzowie.
W Azotach produkują stearynę

Jedyna w Polsce instalacja do produkcji stearyny działa w Chorzowie | fot. materiały prasowe

W Zakładach Azotowych „Chorzów” SA należących do Grupy Azoty „Puławy” oddano do użytku nowoczesną instalację do przerobu tłuszczów zwierzęcych umożliwiającą produkcję stearyny i gliceryny. Instalacja o wartości 65 milionów zł, jest pierwszą tego typu w Polsce i umożliwia wytwarzanie stearyny w ilości 13 tysięcy ton rocznie.

W procesie produkcyjnym wykorzystywane są surowce odnawialne, dotąd rzadko stosowane w polskiej chemii (tłuszcze zwierzęce pochodzące z polskich zakładów tłuszczowych). Wyprodukowana stearyna wykorzystywana jest m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych, oponiarskim, chemicznym, świeczkarskim, chemii gospodarczej oraz kosmetyce.

- Do tej pory polscy przetwórcy importowali stearynę w ilości ok. 18 tysięcy ton rocznie z pobliskich krajów Unii Europejskiej oraz z odległej Malezji i Indonezji. Ich miejsce ma teraz szansę zastąpić nasz chorzowski produkt – mówi Krzysztof Burzański, prezes zarządu Zakładów Azotowych „Chorzów”.

- Liczymy, że nowa instalacja to również nowy rozdział w historii zakładów w Chorzowie. Wpisuje się ona w strategię rozszerzania oferty produktowej Grupy Azoty „Puławy” i zwiększania naszej obecności na nowych rynkach – dodaje Marian Rybak, prezes zarządu Grupy Azoty „Puławy”.

Nowa inwestycja to nie tylko zwiększenie działalności produkcyjnej chorzowskiej spółki, ale również szansa na poprawę sytuacji na lokalnym rynku pracy. Dzięki uruchomieniu inwestycji zatrudnienie znalazło 60 nowych pracowników.

- Na przestrzeni kilkudziesięciu lat utraciliśmy wiele zakładów i pracy. Ich odtworzenie to skomplikowane i trudne wyzwanie. Takie inwestycje przyczyniają się do zmniejszania bezrobocia. Każde miejsce pracy jest dla nas bardzo ważne - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Inwestycja realizowana była ze środków własnych oraz pożyczki pochodzącej z Agencji Rozwoju Przemysłu. Budowę instalacji rozpoczęto w lutym 2012 r. Realizacją projektu zajmowała się firma Profarb z Gliwic. Obecnie zdolność przerobowa instalacji wynosi 16 tys. ton surowca na rok. Kluczowymi produktami nowej instalacji są stearyna ciekła i płatkowana (wielkość produkcji 13,2 tys. ton rocznie) oraz gliceryna 88 proc. wolna od metanolu (wielkość produkcji 1,6 tys. ton rocznie).

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.