Tu, gdzie było serce miasta, będzie muzeum

Chorzowianin 2018-02-14 | Komentarzy: 0
W hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa.
Tu, gdzie było serce miasta, będzie muzeum

Wizualizacja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza otrzymał najwyższą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu do Chorzowa trafi ponad 22 mln zł na stworzenie nowej instytucji kultury.

- To największa dotacja w historii miasta na cele kulturalne. Pozyskane środki pozwolą nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska. Miasto, które nazywało się Królewska Huta, zasługuje na to, by pamiętać o jego korzeniach – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Dzisiaj podsumowano porozumienie dotyczące turystyki industrialnej zawarte między Chorzowem, Zabrzem i Urzędem Marszałkowskim. Podpisano także dokument określający zasady współpracy pomiędzy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a powstającym właśnie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

– Będziemy się dzielili doświadczeniami. To przecież nasz wspólny projekt. Naszym obowiązkiem jest pokazanie tego, co zostało na Śląsku po tym dobrym dla regionu okresie. Przecież, żeby wiedzieć dokąd iść, trzeba wiedzieć skąd się wychodzi – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego podkreśla wyjątkowość tego miejsca. – Było ono takim sercem, matką hut górnośląskich. Ta huta nie tylko stworzyła miasto, ale dała mu też nazwę. Pokażemy w muzeum to, co w historii Chorzowa było najbardziej imponujące – mówi. Zaznacza też, że hutnictwo - w przeciwieństwie do górnictwa - umierało po cichu. - Nie pokazaliśmy tej przeszłości tak, jak powinniśmy. Powstał więc pomysł, aby w tym miejscu stworzyć muzeum hutnictwa na poziomie ogólnopolskim.

Zgodnie z planami, w przyszłym muzeum będzie można podziwiać przede wszystkim historię hutnictwa stali. Autentycznym eksponatom towarzyszyć będą materiały multimedialne. Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki.

- Uważam, że jest to ostatni dzwonek, jeśli chodzi o pozyskiwanie dawnych, unikatowych na europejską skalę, urządzeń hutniczych. Eksponaty są po prostu złomowane – mówi Henryk Mercik.

Przypomnijmy, że miasto nabyło halę w 2010 roku od Banku Handlowego w Warszawie. Zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. W hali od kilku lat można też podziwiać XIX wieczny młot parowo–powietrzny Brinkmann’a. Do końca 2019 roku obiekt przejdzie gruntowną renowację. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna. Planowana jest również rewitalizacja najbliższej okolicy oraz zmodernizowanie węzła komunikacyjnego.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.