Trudna sytuacja hutników z Batorego. Będzie pomoc miasta

Chorzowianin 2016-04-27 | Komentarzy: 0
Ponad 300 hutników Walcowni Blach Grubych Batory od ponad dwóch miesięcy nie dostaje wynagrodzeń. Zakład należy do spółki HW Pietrzak Holding S.A.
Trudna sytuacja hutników z Batorego. Będzie pomoc miasta

Delegacja hutników spotkała się z władzami miasta | fot. UM Chorzów

Walcownia ma odcięty prąd, gaz i wodę. Na miejscu nie ma już też ochrony. Jak twierdzą hutnicy w zakładzie zostali tylko oni, by pilnować maszyn. Wczoraj kilkunastoosobowa delegacja pracowników spotkała się z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą. Hutnicy zaapelowali do władz samorządowych o interwencję w ich sprawie. 

Jeszcze przed spotkaniem prezydent Chorzowa skierował pismo do sądu, który rozpatruje wniosek o upadłość HW Pietrzak Holding S.A., z prośbą o przyspieszenie decyzji. Dokumenty w tej sprawie właściciel walcowni złożył  już w listopadzie. Równocześnie prezydent zwrócił się do wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego o przyspieszenie działań związanych z utworzeniem koncernu Śląskie Huty Stali, do którego weszłaby również chorzowska walcownia, co zagwarantowałoby dalsze funkcjonowanie zakładu.

- W obliczu zagrożenia utraty miejsc pracy dla 300 hutników, proszę Pana Ministra o wsparcie tej branży poprzez zintensyfikowanie działań zmierzających do utworzenia Śląskich Hut Stali. Hutnicy nie mają szans na wyciąganie ręki po pomoc państwa, tak jak czynią to górnicy z państwowych kopalni. To grupa o wiele mniejsza, której głos nie brzmi tak donośnie jak głos liderów górniczych związków zawodowych – czytamy w piśmie do wiceministra Tobiszowskiego.

Podczas wczorajszego spotkania delegacja pracowników zwróciła się do prezydenta m.in. z pytaniem o możliwość otrzymania bonów żywnościowych oraz nienaliczania odsetek za opóźnienia w płatnościach za czynsz. 

Tuż po spotkaniu z hutnikami prezydent rozmawiał o ich trudnej sytuacji z przedstawicielami Zakładu Komunalnego PGM oraz Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Hutnikom zamieszkałym w zasobach komunalnych miasta nie będą naliczane odsetki za zwłokę w płatnościach za czynsz. Jeszcze w tym tygodniu uruchomiony zostanie mobilny punkt OPS w Miejskim Domu Kultury „Batory”, gdzie pracownikom walcowni przyznane zostaną bony żywnościowe – będzie to pomoc doraźna. Na miejscu będą mogli również złożyć wniosek o zasiłek celowy zwrotny – informuje Karolina Skórka z referatu komunikacji społecznej UM Chorzów. .

Miasto zwróci się także do Banku Żywności o zaopatrzenie rodzin hutników w podstawowe produkty żywnościowe. Prezydent zadeklarował również, że zwróci się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o maksymalne skrócenie terminu wydawania decyzji w sprawie wypłaty zasiłków chorobowych pracownikom huty przebywającym na L4. 

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.