TdP ponownie w Chorzowie. Bez premii, ale za to dwa etapy

Chorzowianin 2018-04-12 | Komentarzy: 0
Chorzów od 2015 r. gości sportowców, którzy uczestniczą w największej imprezie kolarskiej w naszym kraju, zaliczanej do prestiżowego cyklu UCI World Tour. W tym roku mieszkańcy będą mogli zobaczyć gwiazdy tej dyscypliny dwukrotnie. Jeden z etapów ma rozpocząć się na Stadionie Śląskim.
TdP ponownie w Chorzowie. Bez premii, ale za to dwa etapy

Peleton na Krzyżowej. W tym roku znów pojedzie tą ulicą, ale w przeciwnym kierunku | Fot. Paweł Mikołajczyk

Jubileuszowa 75. edycja Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Aż cztery etapy odbędą się w województwie śląskim.

Chorzów na stałe wpisał się na mapę Tour de Pologne. W latach 2015-2017 kolarze przejeżdżali przez nasze miasto, ścigali się tutaj na lotnej premii przy ul. Krakusa.

W tym roku już wiadomo, że premii w Chorzowie nie będzie, ale mieszkańcy nie mają powodów do narzekań. Będą bowiem mogli zobaczyć kolarzy dwukrotnie: 5 i 6 sierpnia.

Najpierw na drugim etapie (niedziela, 5 sierpnia) - z Tarnowskich Gór do Katowic. - Kolarze wjadą do Chorzowa od strony Bytomia, ulicą Łagiewnicką. Następnie planujemy, by przejechali przez ulicę Krzyżową, przecinając ulicę Katowicką i dalej ulicą Stabika, w kierunku Maciejkowic, najprawdopodobniej ulicami Legnicką i Rębaczy. Do Siemianowic Śląskich wjadą przy kościele w Michałkowicach - informuje nas Aleksander Franiasz z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów.

Kolejny, trzeci etap (poniedziałek, 6 sierpnia) rozpocznie się w Chorzowie. Nieoficjalnie wiadomo, że kolarze ruszą z płyty Stadionu Śląskiego. Od pewnego czasu prowadzone są rozmowy na linii: organizatorzy wyścigu - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, potwierdził nam tę informację. - Takie są wstępne ustalenia. Można wystartować z bieżni Stadionu Śląskiego, nie będzie z tym żadnego problemu. Nie trzeba będzie jej przykrywać, sprawdzaliśmy to technicznie - powiedział.

Przedstawiciele chorzowskiego UM zostali zobowiązani do przedłożenia Lechowi Piaseckiemu, dyrektorowi sportowemu Tour de Pologne, propozycji trasy ze Stadionu Śląskiego przez Chorzów w kierunku Rudy Śląskiej (która ma być kolejnym miastem na trasie trzeciego etapu TdP).

- Zaproponowaliśmy następujący wariant: kolarze przejadą tradycyjnie ulicą Parkową. Kostką brukową, którą już znają, bo co roku nią jeżdżą. Następnie wyremontowaną niedawno ulicą Kościuszki w kierunku rynku. Nie będą jednak do niego dojeżdżać, lecz na rondzie skręcą w lewo w ulicę Poniatowskiego, a następnie w ul. Konopnickiej. Później przetną Katowicką i wjadą na ulicę Dąbrowskiego. Ten fragment nie powinien już ulec zmianie - wyjaśnia Aleksander Franiasz.

Są natomiast dwie opcje wytyczenia trasy do Rudy Śląskiej. Pierwsza wiedzie ulicami Armii Krajowej, Szpitalną, a następnie Stefana Batorego. - Aż do samego końca, włącznie z przejazdem pod wiaduktem autostrady. Następnie kolarze skręciliby w prawo w kierunku Rudy Śląskiej. Zachodzi jednak pewne niebezpieczeństwo, że zakorkowana zostanie autostrada A4. Węzeł zjazdu zostałby bowiem unieruchomiony - informuje nasz rozmówca.

Dlatego też policja przedstawiła wariant zastępczy. Opcja numer dwa zakłada, że kolarze nie wjadą do Chorzowa Batorego. Na ulicy Dąbrowskiego mieliby skręcić na drogę nr 902, czyli "średnicówkę", i udać się do Rudy Śląskiej.

- Jeden z tych dwóch wariantów wejdzie w życie. Obecnie czekamy na decyzję pana Lecha Piaseckiego, która zostanie podjęta po konsultacjach z policją - dodaje Aleksander Franiasz.

Oficjalna prezentacja trasy 75. Tour de Pologne odbędzie się 18 maja.

(fab)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.