Szkolne obchody Niepodległości

Chorzowianin 2018-11-15 | Komentarzy: 0
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sporo niespodzianek przygotowały miejskie placówki oświatowe.
Szkolne obchody Niepodległości

Uczniowie chorzowskich szkół sadzili drzewa, aby w ten sposób rozpocząć świętowanie.

W Szkole Podstawowej nr 37 zasadzono trzy buki. Po latach mają stanowić one pamiątkę świętowania stulecia Niepodległej. Sadzonki pochodzą od Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. 

Natomiast uczniowie SP13 posadzili przed szkołą dąb. Tym samym włączyli się do akcji, w ramach której w gminach województwa śląskiego zostanie zasadzonych w sumie ponad 400 sadzonek drzew liściastych. - Tradycja sadzenia dębów rocznicowych odwołuje się do sadzenia dębów niepodległości, jakie miało miejsce w latach 1918 -1928. Wówczas zwykli obywatele wraz z leśnikami sadzili dęby - symbol siły i długowieczności – wyjaśnia Joanna Bugajska, organizator akcji w SP13 w Chorzowie. Trzynastka włączyła się także w ogólnopolskie odśpiewanie hymnu o godzinie 11.11. W szkole zaplanowano również inne akcje związane z obchodami odzyskania niepodległości. Wśród nich znalazły się konkursy (literackie, fotograficzne i plastyczne), wieczór poetycki związany z twórczością Adama Mickiewicza, a także pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Z kolei uczniowie SP nr 14 mogli doświadczyć różnych przeżyć, które były udziałem naszych rodaków w czasie minionych stu lat. I tak m.in. przenosili powstańczą pocztę kanałami, składali samoloty z papieru (wspominając pilotów z dywizjonu 303), tworzyli „czerwone maki na Monte Casino”, uczyli się na tajnych kompletach, zapoznawali z genialnymi polskimi naukowcami, którzy złamali szyfr maszyny kodującej Enigma. Setne urodziny zakończyły się fajerwerkami odpalonymi na… biało-czerwonym torcie.

Warto dodać, że w przedszkolach i szkołach odśpiewano hymn, odbyły się też w nich m.in. dyktanda patriotyczne, warsztaty z robienia kotylionów, plenerowe lekcje historii czy pokazy mody. Młodzi cukiernicy z gastronomika upiekli 100-metrowe ciasto, a żywą, biało-czerwoną flagę utworzyło 600 uczniów Szkół Podstawowych nr 12 i nr 14 z Chorzowa Batorego.

Jak co roku uczniowie wzięli też udział w Chorzowskim Biegu Niepodległości. Imprezę od 17 lat organizuje AZSO w Chorzowie.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.