Świętuj 100-lecie Niepodległości

Chorzowianin 2018-11-06 | Komentarzy: 0
Wystawa militariów, koncerty, zwiedzanie schronów, bieg - to tyko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji Święta Niepodległości.
Świętuj 100-lecie Niepodległości

Ma 6-litrowy silnik, waży niemal 2,5 tony i już niebawem przyjedzie do Chorzowa. Amerykański wóz wojskowy Humvee będzie można oglądać 11 listopada podczas pokazu sprzętu wojskowego na placu Powstańców Śląskich. Muzeum Techniki Wojskowej zaprezentuje całą flotę wojskowych pojazdów, w tym między innymi: Jeepy, Honkery czy GAZy. Wszystkie będzie można dokładnie obejrzeć również od wewnątrz. Pokaz pojazdów trwający od 9.30-12.30 to tylko jedna z atrakcji organizowanych w Chorzowie w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Oficjalne obchody rozpoczną się o godzinie 9.00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Barbary (ul. 3-go Maja 18). Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Powstańca Śląskiego, gdzie o 10.15 rozpoczną się uroczystości. To właśnie tam, wszyscy razem odśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego" i złożą kwiaty.

Tego samego dnia będzie można odwiedzić chorzowskie schrony. Od godziny 10.00 do 14.00 otwarte będą schrony przy ulicy Parkowej, Katowickiej 168 i w Maciejkowicach przy Żabich Dołach.

Ciekawa ekspozycja będzie czekać też w Muzeum przy ulicy Powstańców 45 (wystawa "O niepodległość i granice 1914-1922") i w Izbie Pamięci Grupy Operacyjnej Śląsk i 75. Pułku Piechoty przy ul. Powstańców 70.

Od godziny 17:00 w Starochorzowskim Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 rozbrzmiewać będą pieśni patriotyczne w wykonaniu chorzowskich i świętochłowickich chórów.

Na całe rodziny czekać będą organizatorzy pikniku na Stadionie Śląskim. Obchody odbędą się na placu Europejskim stadionu (wejście bramami 3, 4 oraz 5) w godzinach 12.00 -19.00.

Kolejne muzyczne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00. Przy wspólnym, biesiadnym stole, chorzowianie będą bawić się w hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113. 22. Chorzowska Biesiada Rocznicowa to nie tylko śląskie szlagiery, ale też koncert zespołu Enej.

Natomiast w czwartek, 8 listopada, odbędzie się wykład ks. prof. Jerzego Szymika pt. "Kiedy myślę: Ojczyzna, szukam drogi" - teologiczna perspektywa Jana Pawła II w 100-lecie Niepodległości Polski w krypcie kościoła św. Antoniego przy ul. Kopernika 1.

Dzień później, 9 listopada, na sportowo święto uczczą uczniowie "Słowaka". O godzinie 10.00 przy ulicy Franciszkańskiej rozpocznie się XVII Chorzowski Bieg Niepodległości.

10 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się koncert "Jeszcze Polska nie zginęła" w wykonaniu orkiestry wojskowej z Bytomia oraz chóru i orkiestry smyczkowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.