Święto Europy i chorzowskiej przedsiębiorczości

Chorzowianin 2017-05-09 | Komentarzy: 0
W Teatrze Rozrywki odbyła się uroczysta gala Święta Europy połączona z obchodami 25-lecia działalności chorzowskiej delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Święto Europy i chorzowskiej przedsiębiorczości

Nagrodzeni Złotymi i Srebrnymi Laurami oraz Perłami Europy | fot. Adrian Ślązok

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach od osiemnastu lat w maju organizuje uroczyste obchody Święta Europy. Gala ma na celu upamiętnienie wydarzeń z 9 maja 1950 roku, kiedy to w Paryżu Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie – Plan Schumana, który stał się zalążkiem integracji europejskiej. Tegoroczne obchody rocznicy podpisania deklaracji powiązano z 25-leciem działalności chorzowskiej delegatury RIG w Katowicach.

– W Chorzowie bije dziś śląskie serce Europy – mówi Paweł Pawelec, prezes chorzowskiej delegatury RIG. – Nasza delegatura aktywnie działa na terenie miasta. Organizujemy szkolenia, seminaria, służymy przedsiębiorcom radą i angażujemy się charytatywnie – dodaje. 

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreśla, że majowa uroczystość jest ważnym dniem dla RIG i jego chorzowskiej delegatury. – Dla mnie, osobiście, jest to również ważny dzień. Ponad 34 lata temu właśnie w Chorzowie rozpocząłem przygodę z przedsiębiorczością. Do dziś z nostalgią wspominam to miasto. Macie silną, rzemieślniczą tradycję, tutaj zawsze pozytywnie odbierano przedsiębiorców, którzy są w Chorzowie potężną siłą. Dlatego posiadamy tu delegaturę.

Podczas uroczystości wręczono nagrody Złote i Srebrne Laury Umiejętności i Kompetencji oraz Perły Europy dla osób i instytucji promujących ideę jedności europejskiej i wdrażających innowacje oraz projekty jednostek Unii Europejskiej.

Perłą Europy wyróżniono m.in. profesora Jerzego Buzka, byłego premiera RP, eurodeputowanego. – Cieszę się, że chorzowska delegatura RIG właśnie w Święto Europy prosi na spotkanie miejscowych przedsiębiorców, przedstawicieli życia publicznego. Delegatura powstała 25 lat temu, w tym czasie bardzo wiele się zmieniło, właśnie dzięki przedsiębiorczości. Przybyło firm, wypiękniały dzielnice. Owszem, pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Warto jednak uczcić rzeczy dokonane – mówi prof. Jerzy Buzek. 

Gali towarzyszyła wystawa na temat inwestycji i działań powstałych przy udziale funduszy unijnych, a uświetnił ją recital piosenek Marka Grechuty w wykonaniu Kamila Franczaka przy akompaniamencie orkiestry Teatru Rozrywki.

Perły Europy

Jerzy Buzek, eurodeputowany

Beata Drzazga, prezes BetaMed S.A.

Eugeniusz Gorczowski, właściciel firmy Jakel-Bud i hotelu „Gorczowski”

Jan Olbrycht, eurodeputowany

Złote laury

Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie

Agnieszka Kostempska, była wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ

Jerzy Weindich, właściciel firmy Centrum Przemysłu Mięsnego i Gastronomii „Weindich”

Srebrne laury

Brygida Balcar, kierownik referatu działalności gospodarczej w UM Chorzów

Piotr Małecki, prezes Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie

Tomasz Tabin, chorzowski przedsiębiorca.

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.