Sprawa rzeźni w prokuraturze. Prezydent złożył zawiadomienie

Chorzowianin 2018-07-30 | Komentarzy: 0
Do Prokuratury Rejonowej w Chorzowie trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na zniszczeniu zabytku. Chodzi o teren starej rzeźni przy ul. Krakusa. 28 czerwca zawaliła się ściana szczytowa i dach jednego z budynków.
Sprawa rzeźni w prokuraturze. Prezydent złożył zawiadomienie

Miasto wystąpiło również na drogę sądową, będzie żądać od właściciela obiektu zwrotu kosztów za przeprowadzone prace rozbiórkowe. | fot. UM w Chorzowie

W połowie lipca prezydent Chorzowa złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, polegającego na zniszczeniu i uszkodzeniu zabytku. Miasto wystąpiło również na drogę sądową, będzie żądać od właściciela obiektu zwrotu kosztów za przeprowadzone prace rozbiórkowe. To kolejna próba ratowania rzeźni przed jej zaniedbaniami jej właścicieli. 

CZYTAJ TEŻ: Zawalił się dach starej rzeźni

– Użytkownicy wieczyści, pomimo wezwań nie podjęli żadnych działań zmierzających do zachowania "starej rzeźni" w stanie niepogorszonym – czytamy w treści zawiadomienia, jakie 16 lipca wpłynęło do prokuratury. 

Miasto już wielokrotnie interweniowało w sprawie złego stanu technicznego budynków. Urząd wnioskował do Wojewody, aby Skarb Państwa rozwiązał wieczyste użytkowanie. Gdyby tak się stało, budynki nie byłyby już w rękach prywatnych. Niestety wojewoda uznał wniosek miasta za bezzasadny.

Póki władze województwa nie wydadzą decyzji o rozwiązaniu umowy Chorzów ma związane ręce. Zabytkowa rzeźnia przy ul. Krakusa nigdy nie była własnością miasta. Kompleks został znacjonalizowany w 1945r., a następnie na skutek przemian ustrojowych trafił w ręce prywatnych właścicieli.

Mimo nacisków magistratu, właścicielom udało się kilka lat temu otrzymać decyzję o wykreśleniu kilku budynków z rejestru zabytków, co było de facto wyrokiem na rzeźnię. Budynki niszczały, w 2015 roku doszło nawet do pożaru.

CZYTAJ TEŻ: Pożar w zabytkowej rzeźni

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.