Sportowa Lekcja Historii: Polska znów lepsza od Anglii

Chorzowianin 2018-09-09 | Komentarzy: 0
45 lat temu reprezentacja Polski - jedyny raz w historii - pokonała Anglię (2:0). W sobotę na Stadionie Śląskim rozegrano mecz wspomnień. Gośćmi honorowymi byli m.in. Jan Banaś i Jan Domarski.
Sportowa Lekcja Historii: Polska znów lepsza od Anglii

Śląscy oldboje wcielili się w role bohaterów sprzed 45 lat. W środku Jan Domarski i Jan Banaś | Fot. Archiwum Stadion Śląski sp. z o.o.

Już po raz szósty na Stadionie Śląskim odbyła się Sportowa Lekcja Historii. Jej tematem był mecz, który jest jednym z największych triumfów reprezentacji Polski. 6 czerwca 1973 r. Biało-Czerwoni pokonali w Chorzowie Anglię 2:0, w eliminacjach MŚ 1974.

Zespół Kazimierza Górskiego triumfował w obecności ponad 100 000 widzów. To po tym meczu angielscy dziennikarze, pod wpływem niezwykłej atmosfery, która zapanowała na obiekcie, nazwali Stadion Śląski „Kotłem czarownic”.

W sobotę - na boisku ze sztuczną nawierzchnią - piłkarze Reprezentacji Śląska Oldbojów wcielili się w role bohaterów sprzed lat. W meczu pokazowym Polska ponownie okazała się lepsza od Anglii, tym razem 4:1. Oba zespoły zagrały w strojach stylizowanych na te z 1973 r. Koszulki z orzełkiem założyli m.in. Wojciech Szala, Mirosław Smyła, Artur Opeldus czy Krystian Brzenk. W reprezentacji Anglii zobaczyliśmy m.in.: Mariusza Śrutwę, Piotra Mandrysza, Łukasza Surmę, Janusza Bodziocha oraz grającego menedżera RŚO - Zbigniewa Cieńciałę.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli reprezentanci Polski: Jan Banaś, Jan Domarski (obaj występowali w meczu z 1973 r.), Jan Benigier i Henryk Wieczorek.

- Przed meczem w szatni, trener Kazimierz Górski nie musiał nam wiele mówić, tak mocno byliśmy zmotywowani. Doping kibiców zrobił swoje - wspominał Jan Banaś.

- Niesamowity doping na trybunach naprawdę nam pomagał, to było wspaniałe uczucie grać wtedy na Śląskim – dodał Jan Domarski, który w pamiętnym meczu z Anglią zmienił w drugiej połowie kontuzjowanego Włodzimierza Lubańskiego.

Meczowi oldbojów towarzyszyła muzyka z lat 70., relacje radiowe z meczu Polska-Anglia oraz wystawa zdjęć z pamiętnego zwycięstwa. Osoby, które przyniosły ze sobą jakiś gadżet związany z pamiętnym spotkaniem (program, bilet, proporczyk) otrzymały upominki od Stadionu Śląskiego. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami dla widzów.

Przed meczem i po spotkaniu oldbojów rozgrywany był turniej piłkarski dla dzieci z rocznika 2008, w którym najlepsza okazała się drużyna Podbeskidzia Bielsko-Biała. Drugi był Stadion Śląski Chorzów, a trzeci Rekord Bielsko-Biała.

Podczas imprezy Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki utworzyło miasteczko poświęcone tematyce kobiecej i profilaktyce raka piersi.

Polska - Anglia 4:1
Bramki:
Opeldus 2, Kmietowicz, Bereza - Bodzioch.
Polska: Brzenk - Maciejowski, Szala, Nikodem, Góralczyk, Maciejewski, Smyła, Opeldus, Kmietowicz, Odrobiński, Bereza.
Anglia: Rydel - Kieca, Bodzioch, Mandrysz, Cieńciała, Myszor, Kryger, Mosór, Pikuta, Surma, Śrutwa.

(mf)/inf. prasowa Stadion Śląski sp. z o.o.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.