Śląski czeka na wielki spektakl. Lekkoatleci są zachwyceni

Chorzowianin 2018-05-14 | Komentarzy: 0
To będą cztery godziny emocji na najwyższym światowym poziomie. 8 czerwca w Chorzowie odbędzie się pierwsza duża impreza lekkoatletyczna - Memoriał Janusza Kusocińskiego. Polskie i zagraniczne gwiazdy są pod wrażeniem Stadionu Śląskiego.
Śląski czeka na wielki spektakl. Lekkoatleci są zachwyceni

Od lewej: Tomasz Majewski (wiceprezes PZLA), Sebastian Chmara (wiceprezes PZLA i dyrektor memoriału), Justyna Święty-Ersetic, Henryk Olszewski (prezes PZLA), Wojciech Saługa (marszałek woj. śląskiego), Joanna Jóźwik | Fot. M

"Dom polskiej lekkoatletyki" - taki przydomek otrzymał zmodernizowany Stadion Śląski. Choć obiekt jest wielofunkcyjny - i znakomicie sprawdził się w marcu podczas meczu piłkarskiej reprezentacji Polski z Koreą Południową - to właśnie "Królowa sportu" ma być na nim wiodącą dyscypliną.

8 czerwca na nowym Stadionie Śląskim odbędzie się pierwsza wielka impreza lekkoatletyczna - 64. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego. Zawody w poprzednich latach organizował Szczecin, a wcześniej głównie Warszawa.

Zazdrość Majewskiego

- W tym memoriale startowałem kilkanaście razy przez wiele lat, ale nigdy na tak pięknym stadionie. Mogę tylko zazdrościć moim młodszym kolegom, że w takich pięknych okolicznościach, przed wspaniała publicznością, będą mogli pokazać to co najlepsze. Jestem pewien, że stworzą tu wspaniałe widowisko, które wszyscy będziemy podziwiać - mówił w poniedziałek w Chorzowie Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Dyrektor zawodów Sebastian Chmara, który również pełni funkcję wiceprezesa PZLA, nie może się nachwalić obiektu w Chorzowie.

- Przygotowania do memoriału wyglądają świetnie. Na takim obiekcie pracuje się przyjemnie. To stadion, który gwarantuje wszystko, daje możliwości do spełnienia wszystkich marzeń organizatorów. Możemy sobie pozwolić na każdą fanaberię. Dla lekkoatletów wszystko zostało przygotowane: piękna bieżnia, doskonała publiczność. Nic nam nie brakuje. Teraz musimy zadbać tylko o to, żeby kibice chcieli zobaczyć nasz wielki spektakl - mówił Sebastian Chmara w Chorzowie.

A będzie kogo dopingować i podziwiać! Na starcie staną największe polskie gwiazdy, a także znane postaci z zagranicy. - Wystartuje cała nasza kadra, wszyscy najlepsi Polacy. Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek w rzucie młotem, Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, nasi czterystumetrowcy, panowie, którzy zdobyli złoto halowych MŚ i pobili rekord świata, a także nasze srebrne medalistki z tej imprezy. Tych nazwisk mógłbym wymieniać i wymieniać - uśmiechał się dyrektor memoriału, wiceprezes PZLA, Sebastian Chmara.

Gwiazdy pytały, czy zdjęcia w sieci to wizualizacja

Polacy rywalizować będą z zagranicznymi gwiazdami - m.in. aktualnymi mistrzami świata: Litwinem Andriusem Gudziusem (rzut dyskiem) czy Nowozelandczykiem Tomem Walshem (pchnięcie kulą). W skoku o tyczce Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski zmierzą się z rekordzistą świata Francuzem Renaudem Lavillenie. A polskie biegaczki - Angelika Cichocka i Sofia Ennaoui - powalczą na 1500 m z rekordzistką świata na tym dystansie Genzebe Dibabą z Etiopii.

Jak przyznał Sebastian Chmara, zagraniczne gwiazdy, otrzymując zaproszenie na Memoriał Kusocińskiego, wyrażały zainteresowanie nowym stadionem. Dopytywały się, czy zdjęcia, które można znaleźć w internecie, to wizualizacja obiektu, czy stadion rzeczywiście już powstał.

Justyna Święty-Ersetic, liderka naszej sztafety 4x400 m, nazwała Stadion Śląski jednym z najpiękniejszych na świecie. - Miałam okazję przetestowania go podczas kręcenia filmiku promocyjnego (zawodniczka ścigała się z kolarką i motoparalotniarzem - przyp. red.). Bieżnia jak dla mnie jest rewelacjna, mam nadzieję, że będzie nam sprzyjała w osiąganiu fantastycznych rezultatów - powiedziała pochodząca z Raciborza Święty-Ersetic.

Najpierw memoriał. A potem ME i MŚ?

Czerwcowy memoriał ma być pierwszym z serii dużych wydarzeń lekkoatletycznych na Stadionie Śląskim (kolejnym będzie sierpniowy Memoriał Kamili Skolimowskiej). W poniedziałek władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i władze województwa śląskiego podpisały umowę o współpracy.

- Udowodniliśmy, że może to być arena piłkarska, bo recenzje po ostatnim meczu reprezentacji są bardzo dobre. Czekamy z dreszczykiem emocji, by po 8 czerwca powiedzieć, że jest to fantastyczna arena lekkoatletyczna. Godna najwyższej rangi imprez europejskich i światowych. Chcemy, by ten piękny obiekt jak najlepiej służył lekkoatletom i żeby padały tu rekordy Polski, Europy i świata - podkreślił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Henryk Olszewski, prezes PZLA, dodał: - Myślę, że modernizacja Stadionu Śląskiego była dobrą inwestycją i zaprocentuje nie tylko tym, że będziemy robić na nim wielkie imprezy, ale także tym, że zachęcimy młodzież ze Śląska do uprawiania lekkiej atletyki - powiedział Olszewski.

Memoriał Janusza Kusocińskiego rozpocznie się o godz. 16.00, a zakończy ok. godz. 20.00. Bilety dostępne są w kanałach sprzedaży ebilet, kupbilet i eventim.

(m)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.