Rekordowa kwota na inwestycje. Co zbudują w 2018 r.?

Chorzowianin 2018-01-12 | Komentarzy: 0
W Starochorzowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie noworoczne organizowane z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta. O plany na bieżący rok zapytaliśmy osoby podejmujące najważniejsze decyzje w Chorzowie.
Rekordowa kwota na inwestycje. Co zbudują w 2018 r.?

W tym roku na inwestycje miasto przeznaczy około 100 mln zł. Do największych zaliczyć można modernizację rynku

9 stycznia gośćmi Krzysztofa Hornika, przewodniczącego Rady Miasta, były władze Chorzowa, radni, przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych, instytucji i stowarzyszeń. Zapytaliśmy gości o tegoroczne plany dotyczące spraw miasta.

Miasto

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa 

Planów na ten rok mamy bardzo dużo. W każdej dziedzinie życia powstanie coś nowego. Na inwestycje przeznaczyliśmy około 100 mln zł. To chyba rekordowa kwota.

Część z tych środków trafi na budowę mieszkań komunalnych. Obecnie kończy się realizacja inwestycji Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Tadeusza Kościuszko. W budynku będzie 61 mieszkań w tym 16 komunalnych. Nowy budynek komunalny, z 18 mieszkaniami, powstaje przy ul. Truchana 56. W tym roku rozpoczniemy przebudowę budynku po dawnym szpitalu przy ul. Karola Miarki, będzie w nim około 80 mieszkań komunalnych.

Miasto wspiera też szpitalne inwestycje. Około 8 mln zł trafi na budowę nowego pawilonu Zespołu Szpitali Miejskich.

Dbamy też o edukację. Na ukończeniu jest potężna modernizacja Zespołu Szkół Sportowych przy ul. Ryszki. Końca dobiegają też prace przy ul. Omańkowskiej. Od września naukę w przedszkolu rozpocznie tu 160 dzieci.

Przed nami wiele inwestycji drogowych. Czeka nas ogromna przebudowa ulicy 3 maja, ostatniej z głównych arterii miasta. Remontowane będzie torowisko tramwajowe, infrastruktura drogowa i techniczna. Powstaną nowe miejsca parkingowe, chodniki, ścieżka rowerowa.

Miasto będzie miało nowy wizerunek, który podkreśli zmodernizowany rynek. Przybędzie zieleni, miejsc do wypoczynku, będzie też fontanna. Mam nadzieję, że prace zakończą się jeszcze pod koniec tego roku.

Jedną z największych inwestycji, której koszt inwestorski oceniany jest na około 100 mln zł, będzie budowa nowego stadionu Ruchu Chorzów. Wierzę, że pierwszą, symboliczną łopatę wbijemy w tym roku. W tej chwili jesteśmy na etapie wyłonienia w przetargu inżyniera kontraktu. Obiekt ten będzie służył mieszkańcom. Myślę, że będzie się podobał o będziemy mogli być z niego dumni.

Infrastruktura drogowa

Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów

W tym roku największą inwestycją, realizowaną wspólnie z Tramwajami Śląskimi, będzie przebudowa ulicy 3 maja. To ponad 2 km pełnej modernizacji drogi w całym jej przekroju. Prace potrwają około 3 lat. Będziemy też budować przedłużoną ulicę Wschodnią. Wchodzimy też na ulicę Skrajną. Zostanie ona zmodernizowana, powstaną tu nowe miejsca parkingowe, usprawnienia dotyczące bezpieczeństwa ruchu. Zaplanowane mamy także remonty ulic Sportowej, Klonowej czy Średniej oraz pomniejsze prace.

Infrastruktura wodno-ściekowa

Bartosz Satała, prezes Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa

Wodociągów i Kanalizacji Pod koniec zeszłego roku pozyskaliśmy 6 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pozwala nam na przeprowadzenie dużych inwestycji. A w zeszłym roku przeznaczyliśmy na nie 21 mln zł, czyli cztery razy więcej w porównaniu do lat poprzednich.

W 2018 roku planujemy wydać 16 mln zł. Największą i najważniejszą inwestycją będzie oczywiście modernizacja ulicy 3 maja. ChŚPWiK jako pierwsze zacznie tam prace związane z wymianą sieci. Modernizacja przeprowadzana będzie także przy ul. Powstańców, a na tzw. Starym Osiedlu kontynuowane, za około 3,5 mln zł, prace. Jeżeli rząd nie zaskoczy nas dodatkowymi opłatami to nie planujemy podwyżek cen wody i odprowadzania ścieków.

Infrastruktura mieszkaniowa

Leszek Wenda, prezes Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

W tym roku kończymy jedną z największych naszych inwestycji przy ul. Tadeusza Kościuszko. Chorzowie. Budynki oddajemy w użytkowanie na przełomie czerwca i lipca. Przed nami kolejna inwestycja, tym razem przy ul. Kadeckiej Powstaną tu 3 budynki, w każdym znajdą się 22 mieszkania. Prace będą rozłożone na etapy. Zakładamy, że w 4 kwartale tego roku rozpoczniemy budowę pierwszego budynku. Trwają też prace projektowe dotyczące inwestycji przy ul. Żeromskiego, gdzie powstać ma około 66 mieszkań.

Kultura, rozrywka

Tomasz Ignalski, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury 

Chorzowskie Centrum Kultury obchodzi w 2018 roku swoje 10. urodziny. Dlatego chcemy zaznaczyć swoją obecność i planujemy zorganizować co najmniej 10 dużych wydarzeń. Pierwsze z nich już 28 stycznia w wykonaniu gwiazd ChCK. Przygotowujemy też dużą produkcję teatralną z udziałem znanych, polskich artystów w reżyserii Ingmara Villqista. Będzie to premiera światowa. Mam nadzieję, że chorzowianie odnajdą w tym spektaklu swoje losy, historie. Oprócz tego nie zabraknie na naszej scenie wielu znakomitych gości, artystów z kraju i z zagranicy.

Alina Zawada, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu

Ten rok zaczynamy dużą imprezą przy Stadionie Śląskim – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. MORiS jest współorganizatorem tego wydarzenia. W lutym zapraszamy mieszkańców na narty, na stok Złoty Groń, gdzie odbędzie się siódma edycja zawodów w narciarstwie alpejskim i snowboardzie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. W marcu nie zabraknie Wiosennego Święta Wody. W tym roku impreza odbędzie się już na dwóch basenach, kończymy bowiem remont obiektu przy placu Powstańców Śląskich. Warto też wspomnieć o letniej imprezie, którą rozpoczęliśmy w zeszłym roku z okazji 25-lecia MORiS, czyli rajdzie rowerowym. Pomysł spodobał się chorzowianom dlatego w tym roku będzie on kontynuowany. Jesień to turnieje tenisa stołowego i oczywiście nasza sztandarowa impreza – Chorzowska Biesiada Rocznicowa.

Zebrał Wojciech Zawadzki

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.