PZPN rozwiązał kontrakt Lipskiego z Ruchem

Chorzowianin 2017-05-11 | Komentarzy: 0
Za trzecim podejściem Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęła decyzję w sprawie kontraktu 22-letniego piłkarza. Nie jest ona korzystna dla chorzowskiego Ruchu.
PZPN rozwiązał kontrakt Lipskiego z Ruchem

Fot. Marcin Bulanda

Patryk Lipski nie jest już piłkarzem Ruchu Chorzów. Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN rozwiązała w czwartek jego kontrakt z klubem z Cichej.

Lipski złożył wniosek o rozwiązanie kontraktu z powodu zaległości finansowych. Utrzymywał, że Ruch zalega mu z płatnością dwóch miesięcznych pensji (w takiej sytuacji miał prawo złożyć wniosek). Działacze "Niebieskich" mieli w tej kwestii inne zdanie. Prezes Janusz Paterman w niedzielnym programie Cafe Futbol podkreślał, że poślizg w wypłacaniu pensji wynosił 1,5 miesiąca.

Ruch jeszcze w środę próbował zawrzeć porozumienie z Lipskim. "Przegląd Sportowy" informował o szczegółach. - Miałoby ono polegać na wycofaniu przez piłkarza oświadczenia o rozwiązanie kontraktu i wpisaniu do obecnej umowy aneksu z względnie niską kwotą odstępnego - czytamy w "PS". Tyle że do porozumienia obie strony ostatecznie nie doszły.

Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN wydała w czwartek komunikat o następującej treści:

"W czwartek w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się trzecie posiedzenie Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych w sprawie wniosku Ruchu Chorzów S.A. o ustalenie bezskuteczności oświadczenia o jednostronnym rozwiązaniu kontraktu z winy Klubu złożonego przez zawodnika Patryka Lipskiego 12 kwietnia 2017 roku. Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych postanowiła oddalić wniosek Ruchu Chorzów S.A. Skutki prawne oświadczenia zawodnika wchodzą w życie dziś z art. 8 ust.9 Uchwały minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. 

Decyzja jest nieprawomocna. Zgodnie z art. 5 ust. 2 Regulaminu działania Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN: „W terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji Izby z uzasadnieniem strona niezadowolona z jej rozstrzygnięcia może złożyć odwołanie do 5-osobowego zespołu orzekającego Izby, w którego skład wchodzić powinna równa liczba przedstawicieli piłkarzy i klubów oraz Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący, którzy nie orzekali w I instancji”. 

- Cieszę się z rozstrzygnięcia sprawy na moją korzyść, jednak muszę przyznać, że liczyłem, iż uda się nam dogadać z Ruchem. Teraz będę kibicować kolegom z drużyny w walce o utrzymanie w Ekstraklasie - powiedział Lipski cytowany przez "Przegląd Sportowy".

Klub z Cichej zamieścił krótki komentarz. Wynika z niego, że "Niebiescy" zamierzają się odwołać. "Komisja uznała zasadność argumentów Patryka Lipskiego. W najbliższych dniach do klubu ma trafić pisemne uzasadnienie decyzji, od której Ruch Chorzów odwoła się do 5 osobowego składu, który rozstrzygnie spór w drugiej instancji" - czytamy na oficjalnej stronie klubu.

Przypomnijmy, że o sprawie Lipskiego zrobiło się głośno w drugiej połowie kwietnia. Piłkarz nie zagrał w meczach z Pogonią, Lechem i Wisłą Płock z powodu kontuzji, ale jednocześnie toczyło się postępowanie dot. rozwiązania jego kontraktu.

Za pierwszym razem - 28 kwietnia - Izba przełożyła posiedzenie (przedstawiciel Ruchu nie miał stosownego pełnomocnictwa). W drugim podejściu - 4 maja - także nie zapadła żadna decyzja. Izba podjęła ją za trzecim razem.

W miniony piątek "Lipa" wszedł na boisko w 82. minucie spotkania z Zagłębiem Lubin. Był to jego ostatni występ w Ruchu. Nawet gdyby PZPN nie rozwiązał jego umowy, to piłkarz i tak prawdopodobnie nie pomógłby "Niebieskim" w walce o utrzymanie w Ekstraklasie. Lipski na treningu został bowiem trafiony piłką i doznał złamania wyrostka rylcowatego kości łokciowej. 

Pomocnik bronił barw Ruchu od 2012 roku. Rozegrał 57 meczów, w których strzelił 8 goli (jego dorobek w tym sezonie to 29 meczów i 6 bramek).

(m)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.