Pożyczka na raty, czy kredyt - co lepsze?

Chorzowianin 2018-09-18
Pożyczka ratalna? A może kredyt gotówkowy? Która forma zdobycia pieniędzy będzie dla Ciebie najkorzystniejszym wyborem? Omówmy ten temat.
Pożyczka na raty, czy kredyt - co lepsze?

Dla kogo pożyczki

Pożyczek pozabankowych udziela naprawdę wiele firm, które nie są bankami. Kojarzysz reklamy chociażby takich podmiotów jak Vivus, Bocian, Hapi, Wandoo, Lendon? Lista jest znacznie dłuższa. Część z tych firm ma polski kapitał, inne należą do zagranicznych grup finansowych. Na szczęście coraz rzadziej trafiamy na pospolitych oszustów, którzy oferują przysłowiowe pożyczki ze słupa, niemające nic wspólnego z uczciwym udzielaniem finansowego wsparcia na procent. Pożyczka przez Internet jest dziś standardem i kojarzy się z bezpieczeństwem, ale czy na pewno każdemu spodoba się bardziej niż kredyt gotówkowy?

Zaletą pożyczek jest brak formalności. Firmy wychodzą z chwilówkami naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów, często nawet tych, których dochody są niskie lub praktycznie żadne. Procedury zostały ograniczone do minimum, w zasadzie bez wychodzenia z domu można otrzymać gotówkę na konto, w kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Niestety, są też i wady, które nie spodobają się części klientów, ponieważ nie odpowiadają na ich potrzeby. Otóż pożyczek pozabankowych zwykle udziela się na relatywnie niewielkie kwoty, najczęściej do kilku, maksymalnie 10 tysięcy złotych, choć istnieją naprawdę nieliczne przypadki pożyczek do granicy 15-25 tysięcy złotych dla stałych klientów. Warto też podkreślić, że koszty są dość wysokie. Pomimo przepisów antylichwiarskich nadal płacimy sporo.

Jako przykład podajmy Wonga.com. Ranking pożyczek na raty znajdziesz na lowcachwilowek.pl, (firm jest więcej, więc to na pewno ani nie najtańsza, ani nie najdroższa propozycja). Wyobraźmy sobie, że pożyczasz 5000 zł, które chcesz oddać w 24 ratach. W takim wypadku stała miesięczna rata wynosi 251,47 zł, RRSO 19,8%, a łączny koszt wynosi 6035 zł.

 

Dla kogo kredyty

Kredyty gotówkowe dają możliwość pożyczenia znacznie większej gotówki na dowolny cel. Podmiotem udzielającym jest bank, co gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ podpisujemy umowę z dużą, pewną marką. Niestety, ale wymagania wobec klientów są znacznie wyższe niż w przypadku pożyczek. Formalności okazują się zwykle na tyle kłopotliwe, że procedury się opóźniają. Musisz na przykład przedstawić zaświadczenie od pracodawcy, z Urzędu Skarbowego lub ZUS-u oraz mieścić się w ramach akceptowalnej zdolności kredytowej.

Dla porównania sprawdźmy, ile kosztowałoby pożyczenie 5000 zł i spłaty również w 2-letniej perspektywie. Według symulacji na stronie Eurobanku wiemy, że miesięczna rata wyniosłaby 252,99 zł, a RRSO 25,51%. Widzimy więc, że akurat w tym przypadku pożyczka pozabankowa i kredyt gotówkowy kosztują niemal tyle samo, ale zazwyczaj niższy koszt gwarantują banki, a nie firmy pożyczkowe. Podkreślmy też, że w rankingu strony „Kredytowo” Eurobank zajmuje najsłabszą pozycję, bo jest najdroższy.

Jaki płynie z tego wniosek? Przede wszystkim używaj porównywarek i zawsze szukaj nie tyle przypadkowych, ile po prostu najtańszych ofert na rynku!


 

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.