Powspominają wielkie zwycięstwo z Anglią

Chorzowianin 2018-09-07 | Komentarzy: 0
Już po raz szósty na Stadionie Śląskim zorganizowana zostanie Sportowa Lekcja Historii. Tym razem okazją do wspomnień będzie pierwsza - i jedyna jak do tej pory - wygrana reprezentacji Polski z Anglią z 1973 r.
Powspominają wielkie zwycięstwo z Anglią

Przed rokiem tematem Sportowej Lekcji Historii był mecz Polska - ZSRR. Piłkarze (przy piłce Ireneusz Jeleń) zagrali na płycie Stadionu Śląskiego | Fot. Archiwum Stadionu Śląskiego

6 czerwca 1973 r. Biało-Czerwoni pokonali Anglików 2:0. Do dziś toczą się spory o to, kto strzelił pierwszego gola dla Polski. Robert Gadocha z rzutu wolnego posłał piłkę w stronę bramki Petera Shiltona. Rzucił się do niej Jan Banaś... Mimo upływu lat kwestia pozostaje nierozstrzygnięta. Drugi gol to popis Włodzimierza Lubańskiego, który zabrał piłkę Bobby'emu Moore'owi i uderzył w krótki róg bramki gości.

Mecz sprzed 45 lat to temat VI Sportowej Lekcji Historii, która w sobotę (8.09.) odbędzie się na Stadionie Śląskim (na boisku ze sztuczną nawierzchnią).

Podobnie jak podczas poprzednich edycji imprezy w roli głównej wystąpią piłkarze Reprezentacji Śląska Oldbojów, którzy wcielą się w role bohaterów sprzed lat. - Zobaczymy w akcji m.in. Mariusza Śrutwę, Adriana Sikorę, Piotra Mandrysza, Adama Krygera, Janusza Bodziocha, Mirosława Smyłę, Wojciecha Szalę, Łukasza Surmę czy Roberta Góralczyka (ten ostatni był do niedawna w sztabie trenerskim Adama Nawałki - przyp. red.) - informuje nas Zbigniew Cieńciała, grający menedżer RŚO, dziennikarz katowickiego "Sportu".

Impreza rozpocznie się o godz. 9.30. Najpierw rozgrywany będzie turniej dla dzieci z rocznika 2008. Wystąpi osiem zespołów, m.in. Ruch Chorzów, Polonia Bytom i Zagłębie Sosnowiec.

Na godz. 12.15 zaplanowano rozpoczęcie meczu Reprezentacja Śląska - Zaproszeni Goście (Polska - Anglia). Piłkarze założą koszulki, które są replikami trykotów z 1973 r. Polska grała wówczas na biało, Anglia - na żółto.

Po zakończeniu meczu wspomnień (od godz. 13.30) wznowiona zostanie rywalizacja w turnieju drużyn dziecięcych. Impreza zakończy się o godz. 17.00.

Organizatorzy przygotowali konkursy i zabawy z nagrodami oraz wystawę archiwalnych zdjęć. Osoby, które posiadają jakąś pamiątkę związaną z meczem z 1973 r. (np. bilet, program, proporczyk) i przyniosą ją ze sobą, otrzymają upominek.

Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach Sportowej Lekcji Historii (2013-2017 r.) wspominaliśmy następujące mecze: Polska - Brazylia z 1938 r., Polska - RFN z 1974 r., Górnik Zabrze - AS Roma z 1970 r., Polska - Portugalia z 1986 r. oraz Polska - ZSRR z 1957 r.

(mf)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.