Pomogły chorym na raka. Wystarczyło przyjśc do fryzjera

Chorzowianin 2018-03-09 | Komentarzy: 0
30 osób obcięło się wczoraj w ramach akcji „Daj Włos- dziewczyny dla dziewczyn” zorganizowanej przez koło wolontariatu w SP 21 w Chorzowie we współpracy z Fundacją Rak’n’Roll. Zebrane kosmyki zostaną przeznaczone na peruki dla kobiet, chorujących na nowotwory.
Pomogły chorym na raka. Wystarczyło przyjśc do fryzjera

w salonie Mc Hair przy ul. Wolności pojawiło się wczoraj 30 chętnych, którzy przy stanowiskach podarowali swoje włosy dla fundacji Rak’n’Roll. | fot. pat

Kilka tygodni temu do Marzeny Piotrowskiej, kierującej w Szkole Podstawowej nr 21 w Chorzowie szkolnym kołem wolontariatu, zgłosiła się uczennica, która opowiedziała o zbiórce włosów. Pomysł szybko podchwyciły koleżanki.

– Jest to pomoc, ale my też zyskujemy i to podwójnie. Mamy nową fryzurę, a nasze włosy zyskują drugie życie – tłumaczy Wiktoria Sersan, uczennica SP 21

Początkowo akcja miała mieć charakter szkolny, jednak szybko okazało się, że zainteresowanie jest dużo większe.

– Zaczynaliśmy z czterema dziewczynami, ale gdy informacja się rozniosła, zaczęły zapisywać się kolejne ochotniczki, sama byłam zaskoczona, że jest tylu chętnych, by w ten sposób pomagać – opowiada Marzena Piotrowska, organizatorka akcji „Daj włos” w Chorzowie.Ostatecznie, w salonie Mc Hair przy ul. Wolności pojawiło się wczoraj 30 chętnych, którzy przy stanowiskach podarowali swoje włosy dla fundacji Rak’n’Roll. Przy okazji, każda z ochotniczek miała zapewnione profesjonalne strzyżenie i stylizację fryzury.

– Bardzo chętnie bierzemy udział w takich akcjach, więc kiedy pani Marzena nam zaproponowała, żeby włączyć się w pomaganie, nie miałyśmy wątpliwości, że to dobry pomysł. Można pomagać w różny sposób, my dzielimy się naszymi umiejętnościami – mówi Agnieszka Mietla, współwłaścicielka salonu Mc Hair.

By z podarowanych włosów mogła powstać peruka, należy je w odpowiedni sposób przygotować jeszcze przed obcięciem.

– Najpierw myjemy włosy szamponem oczyszczającym i suszymy, potem odmierzamy dwadzieścia pięć centymetrów, zaplatamy warkoczyki i można obcinać – wyjaśnia A. Mietla.

Kiedy fryzjerki zajmowały się zbieraniem warkoczy na peruki, przed salonem chorzowskie stowarzyszenie amazonek dzieliło  się doświadczeniami w walce z nowotworem. Amazonki rozdawały też przechodzącym paniom różowe balony, nawiązując do Dnia Kobiet. Pomysł, by w nietypowy sposób świętować podchwycił też… mężczyzna. Filip Pilot, uczeń SP 21 przyłączył się do akcji "Daj Włos"

– Chciałem już wcześniej zmienić fryzurę, bo długie włosy zaczęły mi przeszkadzać, ale koleżanka namówiła mnie, żebym poczekał do dziś. Wytrzymałem i cieszę się, że mogę komuś pomóc – mówi.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.