Planetarium zaprasza na pokaz...nie w planetarium. O co chodzi?

Chorzowianin 2018-08-09 | Komentarzy: 0
Chorzowscy astronomowie już po raz czwarty zapraszają na wspólne podziwianie Perseidów. Tym razem jednak impreza nie odbędzie się jak w poprzednich latach obok Planetarium Śląskiego, lecz przed „Gołębnikiem”, charakterystycznym, okrągłym budynkiem w centrum Parku Śląskiego.
Planetarium zaprasza na pokaz...nie w planetarium. O co chodzi?

Powodem zmiany miejsca obserwacji i przeniesienia zajęć poza teren planetarium jest trwający od 1 lipca remont. | fot. planetarium Śląskie

Jeśli  dopisze nam bezchmurne niebo będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę. Oczywiście Perseidy nie są gwiazdami.

– To drobne okruchy materii pozostawione przez kometę Swift Turtle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Gdy wpadają z kosmiczną prędkością w atmosferę naszej planety spalają się i jonizują, co skutkuje pięknym widowiskiem na niebie – tłumaczy Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Chociaż rój Perseidów jest już widoczny na niebie od połowy lipca, to jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. W związku z tym,  spotkanie w Parku Śląskim rozpocznie się własnie w niedzielę, 12 sierpnia o godz. 22.00.

Obserwacji Perseidów będzie towarzyszył komentarz astronoma Damiana Jabłeki, który postara się także odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nocnego nieba. Warto wziąć ze sobą koc lub karimatę, termos z herbatą i kanapki. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Powodem zmiany miejsca obserwacji i przeniesienia zajęć poza teren planetarium jest trwający od 1 lipca remont.

Czytaj też: Planetarium schodzi pod ziemię. Powstanie park nauki na miarę XXI wieku

Obiekt wzbogaci się o ponad 2500 metrów kwadratowych powierzchni. Nowe sale wystawowe, konferencyjne i dydaktyczne w większości będą znajdować się pod ziemią.

W ramach projektu zostanie także między innymi wymienione pokrycie charakterystycznej kopuły budynku oraz sferyczny ekran. Planetarium otrzyma nowoczesny, hybrydowy system projekcyjny.

W tym czasie pracownicy Planetarium Śląskiego będą nadal kontynuować swoją działalność dydaktyczną odwiedzając szkoły naszego regionu z nadmuchiwanym planetarium mobilnym.

Ponowne otwarcie planetrium planowane jest na 2020 rok. 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.