Planetarium schodzi pod ziemię. Powstanie park nauki na miarę XXI wieku

Chorzowianin 2018-01-08 | Komentarzy: 0
2500 metrów kwadratowych więcej, 30 stanowisk dydaktycznych, nowa wieża widokowa. To plany na rozbudowę Planetarium Śląskiego, które do 2020 roku ma zmienić się w Śląski Park Nauki.
Planetarium schodzi pod ziemię. Powstanie park nauki na miarę XXI wieku

Budowa Śląskiego Parku Nauki rozpocznie się w 2018 roku. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku. | fot. Planetarium Śląskie

– To nie będzie tak, że biegamy, naciskamy różne dźwignie i patrzymy, co się dzieje. Tutaj każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć i poczuć na własnej skórze co i jak badamy – mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki, z którymi od lat kojarzymy chorzowskie planetarium, czyli sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane dotąd w innych parkach nauki.

Śląski Park Nauki zyska 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. | wiz.: Planetarium Śląskie

W pokoju z makietą miasta zobaczymy jak wygląda trzęsienie ziemi o różnych magnitudach. Dzięki wykorzystaniu miejscowych pomiarów będzie można odczuć w skali jeden do jednego wstrząsy, które zostały zarejestrowane przez sejsmografy.

Zaraz przy wejściu odwiedzających przywita… kula ziemska. Przecięta poziomo sfera o średnicy prawie dwóch metrów będzie jednocześnie ekranem dla projektora, na którym będzie można dotknąć wnętrza naszej planety.

wizualizacje: Planetarium Śląskie

Kolejna nowość to tzw. pokoje klimatyczne, czyli pomieszczenia z różną temperaturą i wilgotnością prezentująca w jaki sposób poziom wilgotności w klimacie gorącym i zimnym wpływa na odczuwanie temperatury.

wizualizacje: Planetarium Śląskie

Nie zabraknie też lotu w kosmos. Symulator lotu kosmicznego wyposażony w ruchome fotele, z których każdy może wykonywać ruchy we wszystkich kierunkach. Każdy z widzów zostanie wyposażony we własne okulary VR, co spotęguje nieziemskie wrażenia.

– Spacer od Marsa do Słońca? Nic trudnego. A jeśli wyświetlimy galaktykę, to zwiedzający będą brodzić w gwiazdach po pas – opowiada J. Juszkiewicz.

Oczywiście w zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny.

– Nasza obecna aparatura to najdłużej działający sprzęt tego typu na świecie. Projektor Zeissa służy planetarium już 62 lata, a jeśli dodamy do tego 160 do 180 tysięcy odwiedzających rocznie to zobaczymy, jak wielki jest to wyczyn – dodaje współautor kilkunastu seansów Planetarium Śląskiego.

wizualizacje: Planetarium Śląskie

Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Zmieniony zostanie także profil podłogi na amfiteatralny, by salę można było wykorzystywać także do konferencji, sympozjów oraz koncertów.

Konkurs na projekt Śląskiego Parku Nauki wygrała firma architektoniczna Consultor Sp. z o.o. z Poznania. Budowa rozpocznie się w 2018 roku. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku. Koszt inwestycji wyniesie blisko 100 milionów złotych, który niemal w całości pomoże pokryć dofinansowanie ze środków unijnych.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.