Perły Europy rozdane

Chorzowianin 2018-05-08 | Komentarzy: 0
W Teatrze Rozrywki odbyła się dwudziesta gala z okazji Święta Europy organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
Perły Europy rozdane

Nagrodzeni podczas gali Święta Europy | fot. UM Chorzów

Gala upamiętnia wydarzenia z 9 maja 1950 roku, kiedy to w Paryżu Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie – Plan Schumana, który stał się zalążkiem integracji europejskiej.

Podczas tegorocznych obchodów po raz drugi chorzowska Delegatura RIG w Katowicach wręczyła Perły Europy.

– Nagrody przyznajemy w dwóch kategoriach. Pierwsza trafia do osób krzewiących idee europejskości, z reguły są to politycy reprezentujący nas w Brukseli. Druga, dla mnie jako przedsiębiorcy chyba nawet ważniejsza, trafia do osób i firm efektywnie wykorzystujących europejskie fundusze – mówi Paweł Pawelec, prezes chorzowskiej delegatury RIG.

Perły trafiły do: Elżbiety Bieńkowskiej, europejskiej komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, profesora Jana Klimka, przedsiębiorcy, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, Andrzeja Kotali, prezydenta Chorzowa i członków zarządu spółki Map System, właścicieli m.in. Kompleksu Sztygarka.

- Polska wchodziła do Unii Europejskiej nie tylko po to, by czerpać z tego finansowe profity. Wchodziliśmy do Unii, bo zawsze byliśmy w Europie i czuliśmy, że tu jest nasze miejsce – mówiła podczas gali Elżbieta Bieńkowska.

- Cieszę się, że nie tylko organizatorzy gali, ale i chorzowianie zauważają, że miasto szybko się rozwija. Obok inwestycji ze środków własnych budujemy też szkoły, przedszkola, drogi czy muzeum. Wszystko to powstaje właśnie dzięki wsparciu Unii Europejskiej – przyznał Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Michał Wróblewski, prezes Map System, nie ukrywał, że unijne środki dały firmie sporo pozytywnej energii. – Nasza pierwsza aplikacja o unijne dofinansowanie została odrzucona. Nie poddaliśmy się. Kolejne cztery projekty zostały przyjęte. Dzięki nim powstała m.in. sala, scena, gdzie organizujemy kulturalne wydarzenia.

- Życzyłbym sobie i mieszkańcom Europy, żeby dalej tak kwitła i się rozwijała. Żebyśmy czuli się w niej bezpiecznie i byli dumni z tego, że jesteśmy Europejczykami – mówił prof. Jan Klimek.

Obok Pereł Europy podczas tegorocznej gali wręczono wyróżnienia a także Certyfikaty Programu Stawiamy na Jakość. Trafiły one do: Zakładu Remontowo-Budowlanego Janusz Romik, Piotra Antonowicza, prezesa spółki Rudpol-Opa, Jerzego Bębenka, właściciela firmy Transbej, Bartosza Satały, prezesa Chorzowsko–Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Jerzego Kędziory, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie.

Imprezę uświetnił występ Stanisława Sojki z zespołem.

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.