Odrobina szaleństwa z klasą

Chorzowianin 2010-11-17 | Komentarzy: 0
Pół tysiąca młodych ludzi spotkało się w Chorzowie na corocznym Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej. Brali udział w seminariach, warsztatach i koncertach. Sale lekcyjne Słowaka zamieniły się w sale noclegowe, gdzie na materacach nocowała młodzież z całego kraju.
Odrobina szaleństwa z klasą
Niemal pięćset kilometrów miała do przebycia Róża Pitrawska, która na zlot dotarła aż z Ostródy na Mazurach. - Bardzo ważne jest, by zobaczyć, że tak wielu ludzi wierzy w Boga podobnie jak ja. To nie tylko okazja do spotkania przyjaciół. To również dobry sposób na podtrzymywanie swojej więzi z Bogiem – mówi dziewczyna.

Podobnego zdania jest Krzysztof Bielak, który przyjechał do Chorzowa z Węgrowa w województwie mazowieckim. W zlotach bierze udział co roku. Dla Dawida Pilcha z Mrągowa to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. - Najważniejsze, że jestem we wspólnocie, a to element rozwoju duchowego. Nie nastawiam się na to, że dowiem się czegoś nowego. To przecież nie są studia. Tutaj głównie chodzi o integrację z ludźmi z całej Polski – dodaje Dawid.

Pomysł na zorganizowanie zlotu powstał wiosną ubiegłego roku w głowie ks. Bogusława Cichego, proboszcza chorzowskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej. - Dawno na terenie naszej diecezji nie było takeigo spotkania. Poza tym nasze miasto ma warunki, aby przyjąć taki właśnie zjazd. To dobry punkt dojazdowy i leży niedaleko największej w Polsce diecezji cieszyńskiej. My tylko musieliśmy zorganizować odpowiednie miejsca noclegowe. Resztę wziął na siebie organizator spotkania. Nie trzeba było go przekonywać, by przyjął nasze zaproszenie. W grę wchodziło kilka szkół w naszej okolicy. Ku naszemu zadowoleniu Słowak nie miał żadnych przeciwwskazań. Chętnie przyjął młodzież – mówi ks. Bogusław Cichy.

Młodzież skorzystała z gościnności Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie. O catering zadbali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych. Nad tym, by wszystko było jak należy, czuwał między innymi Jan Stebel z Chorzowa, student finansów i doradztwa finansowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, jeden z piętnastu członków chorzowskiej parafii zaangażowanych w organizację zlotu. - Przygotowanie zlotu wymagało dużo pracy przed i w trakcie jego trwania. Trzeba mieć oko na wszystko. Ja w końcu odpowiadam za to miejsce – przyznaje.

O odpowiedzialności można było usłyszeć często podczas zlotu. Wszystko ze względu na tematykę spotkania. Co roku dotyczy ona innych dziedzin życia.

Tematem zjazdu była „Nowa rola”, czyli zmiana pokoleń w grupach młodzieżowych. W Chorzowie głównie dyskutowano o mężczyznach i ich relacji do kobiet. - Dla mnie oprócz odpowiedzialności męskość oznacza odwagę, siłę i mądrość – wylicza chorzowianin.

Bożena Giemza, koordynatorka działań PR w Centrum Misji i Ewangelizacji jest jednym z głównych organizatorów zlotu. Jej męskość kojarzy się z odpowiedzialnością, otwartością i wiedzą. - Prawdziwa męskość to wymieszanie we właściwych proporcjach klasy i szaleństwa – przywołuje cytat Andrzeja Sapkowskiego, pisarza.

Jak mówi, główna idea każdego zlotu polega na tym, by z młodzieżą rozmawiać o ich potrzebach. - Robimy to w przyjazny sposób. Oprócz seminariów, odbywają się koncerty, spędzamy czas w chorzowskim parku. Nie przemycamy tematów związanych z Bogiem. Mówimy o nich otwarcie – relacjonuje organizatorka.

Dorota i Łukasz Stachelek są małżeństwem z dwuletnim stażem. Opiekują się grupą, z którą przyjechali z bielskiej parafii Jana Chrzciciela. - Staramy się przekonywać, że w małżeństwie można żyć w relacji partnerskiej. Obalamy w ten sposób stereotyp kobiety, która nadaje się tylko do kuchni – mówi Dorota. Duży nacisk kładą na poznawanie siebie nawzajem. - Nie możemy nawiązać dobrej, trwałej relacji, jeśli zmieniamy partnera jak rękawiczki – dodaje Łukasz.

Na zlocie w Chorzowie bardzo im się podoba. - Kazde spotkanie jest inne. W Toruniu w czasie wolnym zwiedzamy piękną starówkę. Tutaj możemy zobaczyć park chorzowski – stwierdza Łukasz.

42. Zjazd Młodzieży Ewangelickiej odbył się od 24 do 26 września w Chorzowie.
Paweł Mikołajczyk

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.