Od 10 lat próbują kogoś zamrozić

Chorzowianin 2018-03-13 | Komentarzy: 0
W Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych oficjalnie rozpoczął się wczoraj X Chorzowski Festiwal Nauki. Wykład inauguracyjny „Człowiek jako superorganizm” wygłosił prof. dr hab. Piotr Skubała, który pokazywał publiczności z jak wielu istot żywych składa się każdy z nas.
Od 10 lat próbują kogoś zamrozić

Prof. dr hab. Marian Paluch, dyrektor Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych mówił, że bez nauki nie ma postępu. | fot. pat

Krzysztof Oleś, związany z Chorzowskim Festiwalem Nauki od początku, który prowadził wczorajszą uroczystość przypominał, że kiedy 4 marca 2009 roku na scenie Miejskiego Domu Kultury Batory inaugurowano I edycję, budynek ŚMCEBI jeszcze nie istniał.  

– Początkowo większość warsztatów odbywała się w szkołach. Szybko zaczęliśmy współpracować z uczelniami edukującymi na terenie naszego miasta, z których wiodącą był i jest Uniwersytet Śląski. A kiedy w 2012 roku powstało Centrum Badań nie można było tego nie wykorzystać – mówi K. Oleś.Ewoluuje nie tylko forma, ale też tematyka zajęć. Nadal duży nacisk organizatorzy kładą na nauki ścisłe, ale oprócz wykładów biologicznych czy zabaw z chemią, będzie w tym roku okazja do poznania m. in. historii piśmiennictwa.

– Odchodzimy od stereotypów o przekazywaniu wiedzy w szkole. Chcemy zainteresować młodych chorzowian ciekawością nauki, świata współczesnego, ale też historią, zwłaszcza w tym roku, kiedy obchodzimy 150 lat od nadania praw miejskich Królewskiej Hucie i świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości – tłumaczy Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa do spraw społecznych.Podczas inauguracji wspominano minione edycje. Podsumowanie przygotował Wojciech Kwaśny, a materiał wideo na żywo omawiał Krzysztof Oleś.

– Od 10 lat próbujemy kogoś zamrozić, zadymić i to się nie zmienia – komentował pokazy chemiczne.

Po części oficjalnej prof. Dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego wygłosił wykład inauguracyjny „Człowiek jako superorganizm”, podczas którego tłumaczył , że wszyscy jesteśmy kolonią mitochondriów.– Człowiek nie jest istotą żywą. Jesteśmy systemem istot żywych i właściwie nie powinniśmy się nazywać homo sapiens, a homo bacterius – prowokował.

Zachęta do poszerzania wiedzy o własnym organizmie rozpoczęła tydzień pełen naukowych wrażeń. Dziś na chorzowian czeka spotkanie z matematyką i wkładem Polaków w rozwój królowej nauk, w Parku Śląskim swoje tajemnice odkryje stacja meteorologiczna, a najmłodsi pobawią się chemią w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4.

– Niesamowite, że nasza idea cały czas żyje. Trzymać się przy rozmaitych zmianach: w mieście, w kraju jednej idei to sukces i możemy się nim szczycić.

X Chorzowski Festiwal Nauki potrwa do piątku. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.