Chorzów przejął tereny po MTK

Chorzowianin 2012-03-06 | Komentarzy: 10
Zakończył się spór prawny pomiędzy Skarbem Państwa a Międzynarodowymi Targami Katowickimi Sp. z o.o. Chorzów zajmie się zagospodarowaniem i zarządzaniem terenu dawnych targów.
Chorzów przejął tereny po MTK

Imprezy zaplanowane przez MTK odbędą się zgodnie z planem | fot. archiwum

Tereny położone przy ul. Bytkowskiej w Katowicach (ale w granicach administracyjnych Chorzowa) od 1995 roku dzierżawiły Międzynarodowe Targi Katowickie spółka z o.o. Pod koniec ubiegłego roku MTK złożyły do sądu wniosek o upadłość. Z początkiem marca Skarb Państwa ponownie stał się posiadaczem terenu dawnych targów katowickich.

- Sprawa o zakończenie sporu z MTK toczyła się pięć lat. Wczoraj osiągnęliśmy kompromis. Będziemy intensywnie pracować nad rozwojem tego terenu – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych. 

Miasto chce utrzymać funkcje targowe i gospodarczą aktywność na tym terenie, tak aby mogły odbywać się tam m.in. imprezy handlowe i wystawy. W tym celu zawarto porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa (reprezentowanym przez prezydenta Chorzowa, który wykonuje zadania z zakresu administracji rządowej) a Centrum Przedsiębiorczości.

Chorzowska spółka będzie przez 3 lata dzierżawiła nieruchomości położone przy ul. Bytkowskiej. Zajmie się też zarządzaniem halami (trzy obiekty o łącznej powierzchni niemal 6 tys. mkw oraz parking) i organizacją targów.  

Centrum Przedsiębiorczości będzie zarządzało budynkami zaznaczonymi na czerwono:

infografika: Chorzowianin.pl / maps.google.com

Władze miasta przyznają, że infrastruktura i obiekty terenów targowych pozostawiają wiele do życzenia. - Stan techniczny wielu obiektów jest fatalny. Nadają się one tylko do wyburzenia – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Naszym priorytetem będzie zadbanie o ten teren i jego stan techniczny. Potem możemy zająć się poszukiwaniem inwestorów, którzy będą w stanie wyłożyć środki na budowę nowych obiektów.

Zdaniem prezydenta nowy obiekt mógłby powstać w miejscu zawalonej w 2006 roku hali MTK. - Szanujemy pobliskie miejsce pamięci. Teren ma jednak przeznaczenie wystawiennicze i targowe. Być może zostanie on racjonalnie zagospodarowany i rozbudowany.  

Powrót do świetności imprez targowych organizowanych w pobliżu WPKiW wymaga jednak wielomilionowych nakładów, na które miasta nie stać. Chorzowowi nie brak też konkurencji w postaci Sosnowca (hala Expo Silesia) czy Katowic (Spodek). - Musimy przekonać organizatorów targów, by do nas wrócili. Pokazać im, że jest to najlepsze miejsce – mówi Andrzej Kotala. 

Przedsiębiorców gotowych zainwestować w rozwój tego terenu zachęcić mają korzystne warunki biznesowe. - Chcemy powrócić do pomysłu utworzenia w tym miejscu specjalnej strefy ekonomicznej. Taki status byłby zachętą do inwestorów. Stworzenie strefy nie jest zadaniem prostym, ale jesteśmy dobrej myśli – przyznaje prezydent Chorzowa. Zaznacza, że na ponad 20 hektarach oprócz targów i wystaw mogą być organizowane inne rzeczy. - Może powstać tu Park Biznesu. W tej sprawie odbędą się rozmowy z wojewodą.

Marcin Michalik nie ukrywa, że teren MTK od lat kojarzony jest głównie z katastrofą budowlaną, a nie z imprezami targowymi. - Chcemy z tego miejsca zdjąć to odium. Dla tego obszaru jest to szansa na nowe życie.  

Prawdopodobnie wkrótce przedsięwzięcie doczeka się nowej nazwy. - MTK źle się kojarzą. Może być na przykład Śląskie Centrum Targowe. Musimy na nowo wypozycjonować markę. Myślę, że wielkie imprezy z czasem do nas wrócą – uważa Andrzej Kotala.

Władze miasta zapewniły, że wszystkie imprezy zaplanowane przez MTK odbędą się zgodnie z planem.  
Wojciech Zawadzki

Reklama:

Dyskusja:

~

IP: 80.238.*.*

2012-03-06 14:22:36

Wreszcie skończył się ten spór. Misto może zagospodarować to co do niego NALEŻY. SMUTNE, bo to jest pokłosie KATASTROFY i niewypłacalności MTK. Rodziny poszkodowanych w katastrofie dalej muszą włuczyć się po sądach. Czas na ugodowe załatwienie tych spraw. Teraz już nie może być przepychanka czy to jest gminy czy państwa.

~dariusz Olejniczak

IP: 80.238.*.*

2012-03-06 14:25:19

MTK stało się własnością Chorzowa! Teraz trzeba mądrze zagospodarować tę część WPKiW. Niech z tego korzyść mają mieszkańcy nie niewypłacalna spółka!

~Przepraszam ja wysiadam

IP: 91.218.*.*

2012-03-06 14:36:53

Już to widzę jak prezes Centrum Przedsiębiorczości WanYura Andrzej rozkręca targi.Będzie wielka kompromitacja, szkoda że w moim Chorzowie.

~REALISTA -OBSERWATOR

IP: 46.204.*.*

2012-03-06 20:14:10

SŁOWA UZNANIA DLA PREZYDENTA MIASTA, CHORZÓW ZASŁUZYŁ NA SWE MIEJSCE, WRACAJĄCE JAKO MIASTO TARGOWE . ZARZADZANIE TYM OBIEKTEM WINNO BYĆ PRZEKAZANE DOSWIADCZONEJ ORGANIZACYJNIE OSOBIE,A NIE CENTRUM PRZEDSIEBIORCZOŚCI ,NALEZY SIE NAD TYM GŁĘBOKO ZASTANOWIĆ ,PANIE PREZYDENCIE KOTALA

~mamiuś

IP: 80.238.*.*

2012-03-06 21:25:22

"zasłużył na swe wracające miejsce","doświadczona organizacyjnie osoba"? Czy to po polskiemu? Rzeczywiści należy się nad tym "GŁĘBOKO zastanowić". To z pouczeń realisty-obserwatora.

~Kazimierz

IP: 178.181.*.*

2012-03-07 00:24:55

Dajcie szansę Panowi wanjurze niech sie wykarze a potem go krytykójcie

~Chorzowski taksówkarz

IP: 89.107.*.*

2012-03-07 08:31:01

Była okazja do pozbycia się kłopotu ale Chorzów lubi łatwo wydawać kasę. Na marginesie MTK kojarzone są z Katowicami!!!?

~Ch t

IP: 89.107.*.*

2012-03-07 08:32:52

MTCh OK

~dariusz Olejniczak

IP: 80.238.*.*

2012-03-07 10:23:37

Zarządcą mienia SKARBU PAŃSTWA w Chorzowie jest Chorzów. To jest ogromny majątek który powinien dawać dochody i płacić w CHORZOWIE podatki! Hotel przy MTK(był wydziału radia i telewizji UŚ) jest prywatny z restauracją gesslera i daje bazę noclegową nie tylko dla wystawców. TARGI odbudować! Nie ważne jak się będą nazywały, ważne by znowu ruszyły!

~Cała opozycja

IP: 188.146.*.*

2012-03-07 12:24:49

My też jesteśmy za tym żeby dać szanse niejakiemu Wanyurze. He, he.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.