Najważniejsze zalety obróbki skrawaniem CNC

Chorzowianin 2018-07-12
Współcześnie wiele gałęzi przemysłu korzysta z technologii typu CNC związanej z procesem obróbką metali. Na efektywność wykonywanych projektów składają się dwa czynniki – precyzja wykonywanych elementów oraz błyskawiczny czas produkcji. Razem z rosnącym zapotrzebowaniem pośród klientów wzrasta popularność metody CNC opartej o innowacyjne metody sterujące.
Najważniejsze zalety obróbki skrawaniem CNC

Tradycyjne metody skrawania posiadają wiele zalet, jednak aby mieć pewność, że element końcowy zgodny jest z najdrobniejszymi założeniami projektu warto skorzystać z najnowocześniejszych technologii. Najpopularniejsza z nich nosi nazwę CNC – maszyny sterowane numerycznie. Owa metoda coraz śmielej wypiera ze współczesnego rynku inne urządzenia z dziedziny obrabiarek. Genezy nowoczesnych rozwiązań należy szukać w latach 50’ minionego stulecia. Wtedy to w USA urządzenia służące obrabianiu działały w oparciu o funkcje matematyczne opisujące kształt danego przedmiotu. W ten sposób ruchy frezarki odwzorowywały projekt, co znacznie przyspieszało proces tworzenia. Z czasem urządzenia NC przekształciły się w CNC, czyli układ sterowany systemowo.

Części i elementy do maszyn CNC znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html

Dawniej metoda CNC stosowana była wyłącznie przez wojsko. Współcześnie stanowi ona podstawową funkcję wielu przedsiębiorstw związanych z przemysłem metalurgicznym. Najpopularniejszym procesem do którego stosuje się technologię CNC jest obróbka skrawaniem.

Toczenie, wycinanie oraz frezowanie przy udziale maszyn jest wyjątkowo precyzyjne i regularne – w konsekwencji w krótkim czasie otrzymujemy idealnie odwzorowane części. Właśnie dlatego pierwszą – podstawową zaletą techniki CNC jest ogromna dokładność wykonania. Tym samym następuje zminimalizowanie popełnienia błędów, które w metodach ręcznych były popełniane nagminnie. W efekcie koszta związane z procesem produkcyjnym znacznie się redukują.

CNC, czyli szybko i tanio

 

Poza wspomnianą precyzją podkreślić należy szybkość procesu produkcyjnego. Na początku maszyny CNC stosowano w produkcji wielkoseryjnej, z czasem jednak zaczęto je wykorzystywać względem produkcji małoseryjnej oraz jednostkowej. Zakup jednej maszyny to spory koszt, dlatego najrozsądniej skorzystać z usług firmy oferującej tego rodzaju obróbkę. Dzięki permanentnemu zautomatyzowaniu cały proces przebiega dynamicznie i poprawnie w przeciwieństwie do prac ręcznych.

Kolejną mocną stroną nowoczesnej metody jest jej korzyść ekonomiczna. Jednym z kilku procesów stosowanych względem urządzeń CNC jest skrawanie. W przypadku tej metody kreowanej ręcznie problemem były spore koszta ponoszone przez problem z pierwiastkiem ludzkim oraz opóźnienia produkcyjne.

Dzięki wspomnianej automatyzacji wyeliminowano błędy wynikające z przekraczania wymiarów zawartych w projekcie, które w konsekwencji wiązały się ze stratą cennego surowca. Ważnym aspektem tej kwestii jest wysoka jakość uzyskanych krawędzi, które nie wymagają wykańczania. A więc technologia CNC to nie tylko oszczędność czasu, ale także stosowanego materiału. Tytułowe rozwiązanie zapewnia obróbkę materiałów takich jak żeliwo, stal oraz mosiądz.

Więcej informacji o budowie, zasadach działania i zastosowaniu maszyn CNC znajdą Państwo na portalu EBMiA Wiedza pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/


 

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.