Nagrody dla ludzi sportu już po raz 20. Kto otrzymał statuetkę?

Chorzowianin 2017-02-12 | Komentarzy: 0
Za rok 2016 wyróżniono sześć osób. Jedna z laureatek nie mogła pojawić się na balu, gdyż jest w trakcie zdobywania najwyższego szczytu Ameryki Południowej. Największe brawa zebrała Sonia Krause-Kałan, postać doskonale znana na chorzowskiej scenie sportowej.
Nagrody dla ludzi sportu już po raz 20. Kto otrzymał statuetkę?

Od lewej: Teresa Gorzkowska (mama Magdaleny Gorzkowskiej), Maciej Polok, Aneta Kowaluk, Sonia Krause-Kałan, Ireneusz Kiwic oraz prezydent i wiceprezydent Chorzowa - Andrzej Kotala i Wiesław Ciężkowski | Fot. Adrian Ślązok

11 lutego w Miejskim Domu Kultury "Batory" odbył się Bal Sportowca, podczas którego poznaliśmy laureatów Nagród Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu za rok 2016.

Prowadzący galę Wojciech Krzystanek przypomniał, że wyróżnienia dla ludzi sportu przyznane zostały już po raz dwudziesty. - W 1997 r. nagrody dostali Agata Suszka, Tomasz Sikora, Roman Kalinowski, Klaus Czech i Dorota Koziołek, ale pierwsza uroczystość była skromna. Przede wszystkim nie było balu sportowca. Mamy za sobą dwie dekady, w tym czasie przyznano 105 nagród regulaminowych i 5 nagród specjalnych. Ta druga kategoria istnieje od 2013 r. - informował Krzystanek.

Za rok 2016 wręczono sześć statuetek. Wyboru dokonała Kapituła, której przewodniczył Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta. To właśnie on, wraz z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą, nagradzał laureatów. - Nie trzeba nikogo przekonywać, że Chorzów sportem stoi. Można się u nas kształtować w wielu dyscyplinach. Jak co roku mam ogromną przyjemność brać udział w Balu Sportowca i wręczyć statuetki najlepszym - rozpoczął prezydent Andrzej Kotala. 

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem przyznawane są trzy rodzaje statuetek: brązowa dla osoby, która otrzymuje nagrodę w danej kategorii po raz pierwszy, srebrna - za drugi triumf i złota - za trzecie zwycięstwo. Złotą statuetkę dostaje także osoba, której przypada nagroda specjalna.

W kategorii "Wybitne osiągnięcia sportowe" zwyciężyli przedstawiciele TS AKS Chorzów - Magdalena Gorzkowska i Maciej Polok.

24-letnia Gorzkowska - lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów - odniosła w minionym roku życiowy sukces. Podczas halowych mistrzostw świata w Portland zdobyła srebrny medal w sztafecie 4x400 m. W ostatnich miesiącach radość mieszała się jednak ze smutkiem. Zawodniczka TS AKS nie zakwalifikowała się bowiem do kadry na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro (w 2012 r. była na igrzyskach w Londynie, jako rezerwowa w sztafecie 4x400 m).

- Rok 2016 był wyjątkowym dla Magdy. W Portland odniosła największy sukces w karierze. Wróciła zmotywowana. Niestety nie udało się jej osiągnąć szczytu formy na mistrzostwa Polski w Bydgoszczy. Jeden nieudany bieg zdecydował o tym, że nie pojechała na igrzyska. Była bardzo rozczarowana. Zrezygnowała z przygotowań do obecnego sezonu halowego, ale jest aktywna i szuka nowych wyzwań - tłumaczyła mama laureatki, Teresa Gorzkowska, która w imieniu córki odebrała nagrodę.

Magdalena Gorzkowska nie mogła tego zrobić samodzielnie, bo... zdobywa obecnie Aconcaguę (6962 m n.p.m.), najwyższy szczyt Ameryki Południowej. Skąd pasja do wspinaczki? Wszystko zaczęło się od jesiennej wyprawy na Mont Blanc, na którą lekkoatletka wybrała się z bratem. - Połknęła bakcyla, a później nikt nie mógł jej zatrzymać - przyznała Teresa Gorzkowska. 

Nowa pasja nie oznacza, że Gorzkowska zrywa z lekkoatletyką. - Była w tym roku na obozie w Spale. Po powrocie z wyprawy zacznie przygotowania do sezonu letniego. Mam nadzieję, że znów będzie osiągać dobre rezultaty i zdobywać medale dla Polski - dodała mama halowej wicemistrzyni świata.

Maciej Polok to kolekcjoner medali (najczęściej złotych) mistrzostw świata, Europy i Polski w ju-jitsu, a zarazem... kolekcjoner nagród prezydenta Chorzowa. Został wyróżniony po raz trzeci z rzędu, przy czym statuetkę za rok 2014 otrzymał w kategorii trenerskiej, zaś dwie następne - za wybitne osiągnięcia sportowe. W ubiegłym roku po raz kolejny obronił mistrzostwo świata (na zawodach we Wrocławiu), a teraz szykuje się do The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich (także we Wrocławiu, w lipcu 2017 r.).

- Zawsze powtarzam, że uprawiam sport indywidualny, ale mój sukces zawdzięczam wielu osobom. Dziękuję władzom miasta, moim kolegom sparingpartnerom, mojej żonie (także uprawia sporty walki - przyp. red.). Mam nadzieję, że będę godnie reprezentował Polskę i Chorzów na The World Games - mówił Polok.

W kategorii "Wybitne osiągnięcia w pracy trenerskiej" przyznano tylko jedną nagrodę. Otrzymała ją Aneta Kowaluk, niegdyś szczypiornistka Ruchu Chorzów, a obecnie trener piłki ręcznej i nauczyciel w Zespole Szkół Sportowych nr 2. 

W ubiegłym roku poprowadziła drużynę juniorek Ruchu (rocznik 1997 i młodsze) do mistrzostwa Polski. Kibice do dziś mają w pamięci dramatyczny mecz finałowy z MTS Kwidzyn (24:23). - Ino Ruch! - pamiętne słowa, które Kowaluk wypowiedziała w rozmowie z Chorzowianinem po zwycięskim finale, przypomniano podczas sobotniej gali. Pani trener jest bowiem "niebieska z krwi i kości".

Podczas gali szczególnie dziękowała Danucie Mann, która wprowadzała ją w tajniki handballu. - Jest dla mnie wzorem w pracy trenerskiej i niebieskim sercem klubu Ruch Chorzów - mówiła Aneta Kowaluk, która po sukcesie z drużyną z rocznika 1997 prowadzi obecnie zespół z rocznika 2004.

W trzeciej kategorii "Wybitne osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście" laureatami zostali: Sonia Krause-Kałan oraz Ireneusz Kiwic.

Pani Sonia to postać doskonale znana na chorzowskiej scenie sportowej. Całe swoje zawodowe życie - pracując w Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki - poświęciła zagadnieniom sportu i rekreacji w mieście. Przez lata zorganizowała niezliczoną liczbę imprez - dla przedszkolaków (m.in. sportowa spartakiada, turniej piłkarski, przegląd zespołów cheerleaders, zawody pływackie czy zawody szachowe) oraz uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Od kilku dni Sonia Krause-Kałan cieszy się życiem na emeryturze. Odbierając nagrodę prezydenta Chorzowa, była wyraźnie wzruszona. Publiczność nagrodziła ją burzą braw.

- Jest to bardzo duże wyróżnienie dla mnie, ale tak naprawdę ta nagroda jest nasza. To nagroda dla środowiska, z którym współpracowałam. Dziękuję pracownikom wydziału, wszystkim nauczycielom wychowania fizycznego, dyrektorom szkół, przedszkoli, pracownikom domów kultury za pomoc w organizacji imprez i za to, że zawsze byliście ze mną - mówiła Sonia Krause-Kałan.

Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymał Ireneusz Kiwic, wicedyrektor Zespołu Szkół Sportowych nr 2 ds. sportu, prezes UKS PR Ruch Chorzów. - To dla mnie duże zaskoczenie, ale także ogromna satysfakcja i docenienie tego, co robiłem przez ostatnie 40 lat w chorzowskim sporcie - począwszy od zawodnika aż do roli trenera i organizatora sportu - powiedział.

Ireneusz Kiwic skierował ciepłe słowa do swoich wychowanków. - Nie zgodzę się z tym, że dzieciaki mamy złe, że młodzieży się nie chce. To jest wspaniała młodzież. Jest wiele osób, z którymi warto pracować i które dodają nam pozytywnej energii - podkreślił wicedyrektor ZSS nr 2 ds. sportu. - W naszej szkole mamy wiele reprezentantek Polski w piłce ręcznej w różnych kategoriach wiekowych. Niezmiernie się z tego cieszymy. Daje to niesamowitego kopa do pracy. 

Nagrodę specjalną i złotą statuetkę otrzyma Józef Cebularz, jeden z symboli AKS-u Chorzów, były piłkarz ręczny tego klubu, a następnie ceniony trener, który poprowadził szczypiornistki "Zielonych Koniczynek" do zdobycia mistrzostwa Polski (1988), a także kilku triumfów w Pucharze Polski. 

Otrzyma, bowiem nie mógł przybyć na Bal Sportowca. Józef Cebularz zapowiadał obecność na uroczystości, ale ostatecznie musiał zmienić plany. - Pana Józefa zmogła choroba. Włodarze miasta zamierzają wkrótce wręczyć mu statuetkę osobiście - poinformował prowadzący galę Wojciech Krzystanek.

Michał Fabian

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.