Marek Kopel kandydatem na szefa metropolii

Chorzowianin 2017-09-05 | Komentarzy: 0
Przedstawiciele 41 gmin zadecydują, kto będzie szefem związku metropolitalnego. Niespodziewanie propozycję kandydowania na przewodniczącego zarządu otrzymał Marek Kopel, były prezydent Chorzowa.
Marek Kopel kandydatem na szefa metropolii

Marek Kopel | fot. Chorzowianin.pl INFOSERWIS

Głosowanie odbędzie się we wtorek 12 września. Będzie to kontynuacja pierwszej sesji zgromadzenia metropolii, która rozpoczęła się 29 sierpnia w Sejmie Śląskim w Katowicach. Obrady przerwano, bo zgromadzenie nie doszło do porozumienia w sprawie przewodniczącego.

Kandydatura Marka Kopla pojawiła się, bo zdaniem kilku prezydentów mógłby godzić interesy wszystkich przedstawicieli związku. Dziś już wiadomo, że nie będzie szerokiego porozumienia. Ma być co najmniej dwóch kandydatów. Obok M. Kopla o stanowisko ubiega się Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego.

– Zdecydowałem się kandydować, bo powstała taka potrzeba. Szukano kogoś, kto jest apolityczny – przyznaje w rozmowie z portalem Chorzowianin.pl M. Kopel.

Byłego prezydenta Chorzowa wspierają między innymi Zabrze, Katowice i Bytom. Jak sam twierdzi, będzie mógł też liczyć na głos prezydenta Chorzowa. Za K. Karolczakiem jest Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tychy i Gliwice.

– Trudne jest pogodzenie interesów czterdziestu jeden miast. Metropolia będzie dysponowała kwotą trzystu milionów zł na rozwój gmin. Ten rozwój każdy będzie rozumiał inaczej. Interesy wszystkich nie będą z pewnością spójne. Ten związek musi współpracować z rządem. A to też nie zawsze jest proste. Są też oczekiwania, które medialnie zostały bardzo rozbudzone: że metropolia rozwiąże mnóstwo problemów, że będzie się żyło lepiej. Nie będzie tak z dnia na dzień. Takie rzeczy robi się latami. Ale jest to do wykonania. Od tego będzie przewodniczący, żeby sobie z tym poradził – dodaje były prezydent miasta.

*

Związek metropolitalny to obszar 2,55 tys. km kw, zamieszkały przez 2,38 mln mieszkańców. Tworzy go 41 gmin województwa śląskiego: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

Zadania związku wynikające z ustawy to: publiczny transport zbiorowy i zrównoważona mobilność, polityka przestrzenna i kształtowanie ładu przestrzennego, promocja oraz rozwój społeczno-gospodarczy. Związek może realizować również inne zadania, przekazane przez gminy.

Głównym źródłem finansowania nowej metropolii będą wpływy z budżetu państwa pochodzące z podatku PIT. Budżet zasilą także składki gmin.

Każda gmina będzie miała wpływ na kluczowe decyzje, wykorzystanie środków finansowych oraz zadania realizowane przez związek. Organami związku będą: zgromadzenie, złożone z jednego delegata z każdej gminy oraz zarząd wykonujący zadania przy pomocy urzędu metropolitalnego.

(pam)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.