Kredyty frankowe, czy przewalutować?

Chorzowianin 2018-09-14
Kredytobiorcy frankowi wciąż martwią się wysokością swoich rat. Wahania kursowe zdarzają się wciąż, a frank szwajcarski oscyluje obecnie w granicach 3,8 zł. Daleko mu do kursu w okolicach 2 zł, który obserwowaliśmy kilka lat temu. Czy w takiej sytuacji opłaca się przewalutować kredyty?
Kredyty frankowe, czy przewalutować?

Tzw. Czarny Czwartek, czyli dzień 15 stycznia 2015 roku, na długo pozostanie w pamięci Polaków. Wtedy to Bank Szwajcarii uwolnił kurs swojej waluty, gdyż nie był on dalej w stanie bronić kursu EUR/CHF na poziomie 1,20 w związku z coraz większym znaczeniem franka jako bezpiecznej przystani. Kurs franka szwajcarskiego gwałtownie skoczył do ponad 5 złotych. Dziś jest on już na w miarę stabilnym poziomie ok 3,8 zł.

Czy w takiej sytuacji opłaca się go przewalutować?

- Pewna para wzięła na początku roku 2007 kredyt w kwocie 125 tys. CHF (300 tys. PLN) spłacany w 420 równych ratach. Na początku 2018 roku postanowili przewalutować kredyt po aktualnym kursie 3,60. Saldo zobowiązania na ten moment wynosiło 90 tys. CHF. Po przewalutowaniu para ma dług 324 tys. PLN, a więc o 24 tys. wyższy, niż początkowe zobowiązanie, a spłacane już 9 lat. Widać więc, że straty związane z przewalutowaniem rosną proporcjonalnie do wzrostu kursu franka szwajcarskiego - tłumaczy Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl.

Sam kurs to jednak nie wszystko. Trzeba wziąć pod uwagę inne aspekty przewalutowania.

- Kredyt w PLN i rata w PLN naliczana jest według stopy referencyjnej WIBOR. Rata kredytu we frankach jest wyliczana według LIBOR. Na obecny moment różnica w tych stopach wynosi 2,5 pkt. procentowego na korzyść LIBOR. Trzeba więc być świadomym, że po przewalutowaniu będziemy płacić znacznie wyższą ratę w złotych - mówi K. Pawlak z Walutomat.pl.

Rachunek ekonomiczny mówi więc, że na tę chwilę przewalutowanie kredytów w CHF nie będzie korzystniejsze. Zawsze oczywiście istnieje jednak ryzyko wahań kursowych. Obniżyć koszty kredytu można też oczywiście kupując franki na ratę kredytową w kantorach internetowych, a nie bezpośrednio w banku. To spowoduje oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu złotych na racie.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.