Już za tydzień TdP w Chorzowie. Najnowsze informacje

Chorzowianin 2018-07-29 | Komentarzy: 0
W niedzielę, 5 sierpnia, kolarze przejadą przez nasze miasto, kierując się w stronę Siemianowic. Dzień później warto będzie wybrać się na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano start 3. etapu Tour de Pologne. Będzie to start honorowy, co oznacza, że na ulicach Chorzowa zobaczymy cały peleton.
Już za tydzień TdP w Chorzowie. Najnowsze informacje

Fot. Marcin Bulanda

Kibice kolarstwa mogą już ostrzyć sobie zęby na rozpoczynający się 4 sierpnia jubileuszowy 75. Tour de Pologne. Także ci z Chorzowa, bo mieszkańcom naszego miasta - w porównaniu z poprzednimi edycjami - zaserwowana zostanie podwójna dawka emocji.

Tym razem w Chorzowie kolarzy zobaczymy podczas dwóch etapów. Najpierw w niedzielę, 5 sierpnia, na 2. etapie z Tarnowskich Gór do Katowic. Kolarze wjadą od strony Bytomia ulicą Łagiewnicką (ok. godz. 17.15). Następnie będzie im można kibicować m.in. na ul. Krzyżowej, Stabika, Legnickiej, Rębaczy. Z Chorzowa udadzą się do Siemianowic Śląskich. Łącznie na drugim etapie TdP pokonają nieco ponad 5 km ulicami naszego miasta.

- Na podstawie danych z lat ubiegłych przypuszczamy, że najwięcej osób przyjdzie dopingować zawodników na ul. Krzyżowej. W Chorzowie zatrzyma się kolumna reklamowa wyścigu, która rozda kibicom różne gadżety związane z wyścigiem. Nie mamy jednak na razie informacji, w którym miejscu to nastąpi - mówi w rozmowie z Chorzowianinem Aleksander Franiasz z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów.

W znacznie większym wymiarze Tour de Pologne - najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce, zaliczany do elitarnego cyklu UCI World Tour - zagości w Chorzowie w poniedziałek, 6 sierpnia. Tego dnia na Stadionie Śląskim rozpocznie się trzeci etap - z metą w Zabrzu, przy stadionie Górnika.

- Od godz. 13.00 zostaną otwarte bramy Stadionu Śląskiego dla kibiców. Poszczególne zespoły mają mieć swoje stanowiska wokół stadionu, będzie można zrobić sobie zdjęcia z kolarzami i zdobyć autografy - dodaje Aleksander Franiasz.

Gospodarzem startu 3. etapu jest Stadion Śląski, ale miasto Chorzów także dołoży swoją cegiełkę do tego wydarzenia. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przygotowane zostanie stanowisko dla najmłodszych kibiców, przygotowywana jest także prezentacja systemu rowerów miejskich (w mieście powstanie 46 stacji rowerowych na 460 jednośladów, system ma ruszyć we wrześniu).

Kolarze ruszą ze Stadionu Śląskiego, na którym zaplanowano tzw. start honorowy - o godz. 15.40. Opuszczą legendarny obiekt i skierują się Aleją Harcerską w stronę ulicy Parkowej. Przejadą także następującymi ulicami: Poniatowskiego, Konopnickiej, Katowicką, Dąbrowskiego, Armii Krajowej, Szpitalną i Batorego. Na rondzie im. ks. prałata Franciszka Gębały skręcą z prawo, żegnając Chorzów i wjeżdżając do Rudy Śląskiej. To w tym mieście, na ulicy Radoszowskiej, będzie start ostry.

W tej sytuacji wiadomo, że przez Chorzów przejedzie cały peleton - żadnych ucieczek nie będzie, gdyż mijałoby się to z celem. Rywalizacja rozpoczyna się dopiero po starcie ostrym.

- Przejazd ze Stadionu Śląskiego w kierunku Rudy Śląskiej ma zająć ok. 18 minut. Będzie mieć charakter prestiżowo-pokazowy - informuje Aleksander Franiasz, który zachęca kibiców zarówno do przyjścia na start na Stadionie Ślaskim, jak i dopingowania zawodników na ulicach miasta. - Świetnym punktem wydaje się pawilon przy ulicy Stefana Batorego 64. Z piętra jest bardzo fajny widok - kończy rozmowę z Chorzowianinem.

Przypomnijmy, że Chorzów znajduje się na mapie Tour de Pologne nieprzerwanie od 2015 r. W trzech ostatnich latach organizował lotną premię na ul. Krakusa.

(mf)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.