Igrzyska Olimpiad Specjalnych: święto sportu na Śląskim

Chorzowianin 2018-06-11 | Komentarzy: 0
1000 sportowców z 18 oddziałów regionalnych bierze udział w XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Walczą o medale w jedenastu dyscyplinach, pięć z nich odbywa się na Stadionie Śląskim. Zobacz zdjęcia z tej wyjątkowej imprezy.
Igrzyska Olimpiad Specjalnych: święto sportu na Śląskim

Zawodniczki startują do biegu na 200 m | Fot. Marcin Bulanda

Igrzyska Olimpiad Specjalnych to jeden z trzech filarów ruchu olimpijskiego (obok igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich). Rywalizują w nich sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną.

W dniach 9-12 czerwca w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie odbywają się XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Impreza rozpoczęła się w katowickim Spodku, a gościem honorowym ceremonii otwarcia była prezes Olimpiad Specjalnych Anna Lewandowska.

- Zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną są niesamowitymi ludźmi. Uczą nas szacunku, miłości, wzajemnej, mądrej rywalizacji. Bardzo mnie urzekli, gdy ich poznałam - mówiła małżonka Roberta Lewandowskiego, który także wspiera Olimpiady Specjalne. Kapitan reprezentacji Polski jest jednym z ambasadorów tego ruchu.

Od niedzieli do wtorku toczy się walka o medale igrzysk. Najwięcej dzieje się na Stadionie Śląskim. Na głównej arenie od niedzieli prezentują się lekkoatleci, na obwodnicy zorganizowano wyścigi kolarskie, na boiskach (trawiastych i ze sztuczną nawierzchnią) trwa turniej piłki nożnej, zaś w halach zlokalizowanych na obiekcie podziwiać możemy zmagania w bocce i trójboju siłowym. Chorzów gości także tenisistów - na kortach Sport Parku Budowlani.

Warto podkreślić, że niektórzy uczestnicy igrzysk rozgrywanych na Śląsku wyjadą w marcu 2019 r. na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Polska reprezentacja liczyć będzie 64 zawodników. Szczęśliwcy zostaną wyłonieni w drodze losowania.

Ostatnie komplety medali XI OLIOS zostaną rozdane we wtorek, następnie zaś - o godz. 12.30 - na Stadionie Śląskim odbędzie się ceremonia zamknięcia zawodów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z poniedziałkowej rywalizacji w lekkoatletyce i bocce na Stadionie Śląskim. Autorem zdjęć jest Marcin Bulanda.

(mf)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.