Hipolit uhonorowany. Jedyny taki egzemplarz w Polsce

Chorzowianin 2017-11-13 | Komentarzy: 0
Od soboty można podziwiać w pawilonie słoni szkielet Hipolita – hipopotama, który był symbolem śląskiego zoo. Szkielet tak dużego hipopotama to jedyny taki egzemplarz w Polsce, wykonany w celach edukacyjnych.
Hipolit uhonorowany. Jedyny taki egzemplarz w Polsce

Szkielet składa się z 266 elementów. | fot. twitter.com/#chorzów

– Hipopotam nilowy Hipolit, bo to o nim mowa, mieszkał w naszym ogrodzie od 1964 roku i był najdłużej mieszkającym zwierzęciem śląskiego zoo. Miał około dwóch i półmetra długości i prawie półtora metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad dwieście kilogramów, a całe ciało blisko cztery i pół tony. Chociaż hipopotamy nilowe należą do największych i najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki, Hipolit był niezwykle łagodny. Przez czterdzieści pięć lat w śląskim zoo wybieg dzielił ze swą partnerką Hambą, i w tym czasie został ojcem jedenaściorga hipopotamów, które do dziś żyją w europejskich ogrodach zoologicznych – tłumaczy Śląski Ogród Zoologiczny na swojej stronie internetowej.

Szkielet tak dużego hipopotama to jedyny  wykonany w celach edukacyjnych, taki egzemplarz w Polsce. Składa się on z 206 kostnych elementów. Z powodu sędziwego wieku, którego dożył Hipolit, jego wykonanie było bardzo skomplikowane, kości nadwątlone zostały przez osteoporozę. Kilkumiesięczna praca polegała kolejno na zdjęciu skóry, odczyszczeniu kości z mięśni, wypreparowaniu kości i poskładaniu elementów w jedną całość.

Szkielet hipopotama dostępny jest dla zwiedzających w pawilonie dla słoni.


 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.