Gala Godomy po ślonsku

Chorzowianin 2018-06-12 | Komentarzy: 0
Promowanie używania godki w miejscach publicznych to cel akcji "Godomy po ślonsku". W Chorzowskim Centrum Kultury zostanie podsumowana VI edycja imprezy.
Gala Godomy po ślonsku

Inicjatorzy akcji od lat zabiegają o przyznanie należytego statusu śląskiej mowie, która przez lata obrosła stereotypami stawiającymi w negatywnym świetle jej użytkowników. Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się przy użyciu śląskiej mowy.

Zdaniem pomysłodawców imprezy, właśnie dlatego zrodził się pomysł, aby wskazywać i w sposób szczególny wyróżnić te osoby, które na co dzień promują godka. Organizatorom zależy na tym, aby mowa śląska, świadcząca o naszej tożsamości i kulturowej przynależności była powodem do domu, a nie do wstydu.

Uroczysta Gala rozpocznie się 18 czerwca o godz.18.30 w sali widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury, a poprowadzą to wydarzenie: Izolda Czmok- Nowak i Roman Kurosz.

W programie wystąpią m.in.: słynne trio harmonijek ustnych Trio Con Brio, Mirosław Jędrowski i Grzegorz Poloczek.

Jak co roku, podczas uroczystej Gali zostana wręczone statuetki ”KAMRATA ŚLONSKIJ GODKI”.

Akcję pod hasłem ”Godomy po Ślonsku” realizują Fundacja Silesia, Towarzystwo „ Pro Loquela Silesiana, Radio Fest, Portal i Gazeta  „Chorzowianin” oraz Chorzowskie Centrum Kultury.
 

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.