Do uzdrowiska...na plac Hutników? Przy Rynku powstaje tężnia solankowa

Chorzowianin 2018-10-30 | Komentarzy: 0
Dziś niewiele osób pamięta, że w XIX wieku Chorzów widniał w rejestrze śląskich miejscowości uzdrowiskowych. Pojawiła się szansa, by do tych korzeni nawiązać. Tuż przy pomniku hrabiego Redena, powstaje tężnia solankowa.
Do uzdrowiska...na plac Hutników? Przy Rynku powstaje tężnia solankowa

O pomyśle, by w rejonie rynku powstała tężnia mówiono już 2013 roku, dwa lata temu z kolei pomysł nawiązania do uzdrowiskowych korzeni wygrał w plebiscycie na zagospodarowanie Placu Hutników.

Czytaj też: Chorzów jak CiechocinekBędzie mini tężnia

Obecność hrabiego można uznać za symboliczną, ponieważ, to właśnie podczas odkrywki na terenie założonej przez niego kopalni natrafiono na złoża wód solankowych. Dotychczas jedyną pamiątką po uzdrowisku była ulica Starego Zdroju, teraz się to zmieni. 

– O tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Drewniana konstrukcja wypełniona tarniną stanie na placu Hutników. Woda przyjeżdżać będzie z Ustronia i Zabłocia.

Solanka, spływając po gałęziach, będzie rozdrabniać się na coraz mniejsze cząsteczki.  Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod.  Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

– W tężni zastostujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad – tłumaczy wykonawca tężni, Krzysztof Łazarz z firmy Rudex Szczecin.

Zmieni się również wygląd całego skweru: powstaną tu ścieżki rowerowe i spacerowe. Nie zabraknie też zieleni i ławeczek. Pojawi się także nowe oświetlenie. Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni to ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata). Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu 2019 roku.

 

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.