Czym są i gdzie używa się zaworów kulowych?

Chorzowianin 2018-07-12
Zawory kulowe są to stosowane w instalacji wodociągowej zawory mające zatrzymać obieg wody w instalacji. Składają się one z kuli wykonanej ze stali nierdzewnej wydrążonej z jednej strony, która po przekręceniu przepuszcza większy bądź mniejszy strumień wody. Zawory te są powszechnie dostosowane do używania ich w instalacjach z wodą pitną. Elementy w środku zaworu kulowego nie są niklowane dlatego powierzchnia zetknięcia z wodą jest całkowicie bezpieczna. Zawór kulowy to bardzo prosty a zarazem uniwersalny mechanizm występujący praktycznie w każdym domu. Większość zaworów jest produkowanych tak, aby być odpornym na tzw. zapiekanie się. Dzięki stosowaniu się do norm unijnych tego rodzaju zawory kulowe możemy używać zarówno w domu jak i poza nim np. na podwórku.
Czym są i gdzie używa się zaworów kulowych?

Zawory kulowe są niezbędne do kontroli nad instalacją wodociągową zarówno w naszym domu jak i przedsiębiorstwie. Wybranie dobrej jakości zaworów gwarantuje nam że będziemy cieszyli się ich bezawaryjnością przez wiele lat. Większość z obecnie produkowanych zaworów kulowych wykonywana jest z godnie z normami EU dlatego cieszą się one swoją sławną bezawaryjnością. Wybierając zawór zawsze zwracajmy uwagę na potencjalną gwarancję jakości, oraz certyfikaty aby nie trafić na produkt gorszej jakości.

Jak wybrać zawory kulowe?

Na rynku istnieje wiele typów zaworów, od zaworów tłokowych, przez kątowe aż po kulowe jak w takim razie wybrać zawór do swojej instalacji. Zwór kulowy jest zaworem odcinającym całkowicie dopływ wody do instalacji dlatego też jest on tak użyteczny w wielu przedsiębiorstwach i domach. W przeciwieństwie do zaworów tłokowych, zawory kulowe nie rozszczelnią się co za tym idzie sa bardziej trwałe od zaworów tłokowych. Ten typ zaworów nie jest jednak stosowany powszechnie ponieważ nie sprawdza się w niektórych sytuacjach. Jeżeli oczekujemy od zaworu regulowanego przepływu wody, oraz możliwości całkowitego jej odcięcia to doskonałym wyborem będzie oczywiście zawór kątowy. Tego typu zawór pozwala dokładnie dozować ilość wody z niego wypuszczaną co za tym idzie sprawdzają się idealnie w przypadku zaworów przy spłuczkach, oraz pralkach.

Gdzie są stosowane zawory kulowe?

Zawór kulowy stosowany jest powszechnie w budownictwie, przemyśle, oraz wydobyciu ropy naftowej. Jako że jest to konstrukcja bardzo prosta, skuteczna i prawie w ogólne nie zużywająca się, ma zastosowanie wszędzie. W przeciwieństwie do takich zaworów tłokowych, które działają na podobnej zasadzie co zawory kulowe, posiadają znacznie mniej awaryjną konstrukcje. Zawór tłokowy posiada tendencje do zbierania zanieczyszczeń z przenoszonego medium po czym staje się nie szczelny, co nie występuje w zaworze kulowym.

Zawory kulowe dobrze jest stosować w miejscach gdzie niezbędne jest całkowite odcięcie od przepływu w instalacji. Jako że zawory kulowe stosowane są również w gazownictwie na pewno posiadamy takie w naszym mieszkaniu/ domu. Zastosowań zaworów kulkowych jest dużo a ich potencjalne wykorzystanie cały czas rośnie.

Zalety, oraz wady stosowania zaworów kulowych

Zawory kulowe nie zawsze sprawdzają się doskonale do konkretnych zadań. Jako że nie maja one możliwości regulowania przepływu płynu przez instalacje nie nadają się do niektórych urządzeń domowych. Ponad to ten rodzaj zaworów nie ma stanu pośredniego między sprawny a nie sprawny, dlatego uszkodzony zawór należy wymienić na nowy.

Oczywiście zawory kulowe posiadają bardzo dużo zalet począwszy od odporności na zużywanie się kończąc na wielkim zastosowaniu w przemyśle. Większość zaworów kulkowych posiada kule ze stali nie rdzewnej dzięki czemu nie musi ona być niklowana. Brak niklowania, lub chromowania daje możliwość stosowania tego typu zaworów w instalacjach doprowadzających pitną wodę do domów. Zawory tego rodzaju są wykonane w taki sposób że nie zbierają one zanieczyszczeń z medium, które przenoszą co za tym idzie nie rozszczelnią się. Brak większości klasycznych usterek i niska cena stawia ten typ zaworów bardzo wysoko na półce popularności wśród klientów.

 

Ania Jareczek, www.higieniczny.pl

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.