CP ma nowego szefa. W PGM konkurs na dyrektora

Chorzowianin 2012-07-24 | Komentarzy: 18
Zmiany w jednostkach organizacyjnych podległych miastu. Nowego prezesa ma Centrum Przedsiębiorczości. Wkrótce poznamy także nowego dyrektora Zakładu Komunalnego „PGM”.
CP ma nowego szefa. W PGM konkurs na dyrektora
Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. od października 2011 do końca czerwca 2012 roku kierował Andrzej Wanyura. Od lipca prezesem spółki jest Marcin Mańka. Jak podkreśla Krzysztof Karaś, rzecznik chorzowskiego Urzędu Miasta, odwołanie Andrzeja Wanyury ze stanowiska prezesa Centrum Przedsiębiorczości jest konsekwencją negatywnej oceny funkcjonowania spółki, której dokonało walne zgromadzenie. - Ostatnie miesiące pokazały, że sytuacja finansowa CP nie ulega poprawie dlatego rada nadzorcza zdecydowała się na zmianę kierownictwa - mówi. 

Czytaj też: Centrum potrzebuje wizji

Marcin Mańka jest absolwentem wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, ma 33 lata. Przez kilka lat pracował w Chorzowskim Centrum Kultury, m.in. koordynował prace związane z powstaniem tego miejsca, potem objął stanowisko szefa marketingu. Był prezesem chorzowskiej spółki Ever Group. Pełnił też funkcję pełnomocnika zarządu w ADM Chorzów.

Zmiany nastąpią też w Zakładzie Komunalnym „PGM”. Miasto ogłosiło nabór na stanowisko dyrektora tej jednostki. Zdaniem rzecznika jest to m.in. odpowiedź na liczne skargi mieszkańców niezadowolonych z pracy PGM. - Chorzowianie korzystający z usług tej instytucji krytycznie oceniali m.in. podejście PGM do ich problemów. Wiele skarg dotyczyło złego stanu budynków znajdujących się w zasobach gminy i bierności wobec takiego stanu rzeczy. Wytykano też nadmierną opieszałość zakładu. Prezydent uznał, że PGM wymaga reformy organizacyjnej, która nie jest możliwa bez zmian kadrowych – mówi Krzysztof Karaś.

Dyrektorem Zakładu Komunalnego „PGM” od 2003 roku był Edward Jarnańczyk. Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora jest Leszek Sieprawski. 

Ubiegający się o stanowisko dyrektora ZK „PGM” mogli złożyć swoje oferty do 20 lipca.  
wojz

Reklama:

Dyskusja:

~Tomek

IP: 46.148.*.*

2012-07-25 14:53:28

Ciekawe kto zostanie nowym szefem ADM?

~Propaganda

IP: 31.63.*.*

2012-07-25 18:39:02

Ten artykuł to przykład manipulacji informacjami,gdyż po pierwsze nie wierzę,że Wanyura z CP (człowiek z polecenia PO)tylko tyle narozrabiał,co tu piszą,po drugie nie wiem kim jest z wykształcenia ten Mańka ?Po trzecie wytłumaczenie zwolnienia Jarnańczyka ,że chorzowianie korzystajacy z usług PGM krytycznie oceniali ten zakład...sprawa prosta potrzebny kolejny stołek dla swojaka i tyle!

~Jan Michalik

IP: 89.79.*.*

2012-07-25 23:08:02

Nominacja Pana Mańki zaskakuje biorąc pod uwagę ,że zarząd Spółki , której był pełnomocnikiem odpowiada za spowolnienie /po zwolnieniu na początku 2011r prezesa Marka Wekko/a nawet zupełny brak działań które były poprzednio misją spółki a to:docieplanie budynków, likwidacja niskiej emisji poprzez wprowadzanie do budynków z piecami centralnego ogrzewania.Zaniechano również prac konserwatorskich na elewacjach budynków wspólnot bardzo dobrze organizowanych do 2010 roku.

~kolega zbyszka

IP: 80.238.*.*

2012-07-26 08:18:22

do:Jan Michalik, co budynki PGM do spółki, a do kogo potem jej udziały?Co za numer z administrowaniem PGM przez RUDĘ Śląską ile miasto straciło na likwidacji spółek PGM zrobionych bez głowy z administracji PGM przy p. światłym udziale.

~Obserwator

IP: 89.79.*.*

2012-07-26 08:24:30

Tomku szefem PGM zostanie p.Kciuczyk Konkurs robiony jest pod niego.p.Manka i p.Kciuczyk to przyjaciele robili mu kampanię wyborczą to upomnieli się posadki.100% nepotyzm także w PO.

~kolega zbyszka

IP: 80.238.*.*

2012-07-26 09:56:38

do Tomka: Jan Michalik i obserwator mają wiedzę jak obsadza się dotychczas w Chorzowie stołki. Czekam o szkodach w powołanych spółkach PGM ZAMIAST ADMINISTRACJI w PGM i dlaczego p. DUDEK dostawał podwójne wynagrodzenia za prezesa WODOCIĄGÓW i SEKRETARZA p. KOPLA i kto rządzi w WODOCIĄGACH: NAZWISKA członków rady ZWIĄZKU WODOCIĄGOWEGO i ile ta impreza kosztuje nas.

~mariolka

IP: 188.117.*.*

2012-07-26 10:56:52

kto wie ile i gdzie w spółkach miasta kolesie zarabiają. proszę nie wstydzić się może PSL to pestka.

~Karol

IP: 31.63.*.*

2012-07-26 20:22:24

Mariolko ile kolesie zarabiają to możesz przeczytać w oświadczeniach majątkowych na stronie UM Chorzowa,odwagi !

~Jan Michalik

IP: 89.73.*.*

2012-07-31 23:50:11

Do kolegi Zbyszka Spółki powstałe około 1998r z ADMów PGMu miały wg pomysłodawców usprawnić pracę PGMu, zle ocenianego przez mieszkańców za nieudolną obsługę.Jako niezależne były powiązane z PGMem umową określającą zakres prac i wynagrodzenie.PO pierwszym okresie pracy wynikającym z prawie automatycznego przekształcenia kierowników administracji w prezesów spółek nastąpił czas próby.W ogłoszonym przetargu tylko jedna spółka ADM Chorzów Stary wygrała przetarg.Pozostałe pięć przegrały na rzecz spólki z Rudy Śląskiej,która je wchłonęła.W 2003r jako zastępca Prezydenta Miasta doprowadziłem do ponownego utworzenia ADMów w struktórach PGMu, a czynnej spółce ADM CHorzów Stary powierzyłem zarządzanie 360 wspólnotami mieszkaniowymi w których gmina Chorzów posiadała mieszkania.Spółka z Rudy Śląskiej odtąd zarządza tylko tymi wspólnotami ,które wiekszością głosów wybrały ją na zarzadcę wspólnoty.

~kolega zbyszka

IP: 188.117.*.*

2012-08-01 12:49:09

do Jan michalik. Cyganisz jak z nut! PGM należał do miasta i spółeczki PGM należały do miasta i radnych. PGM Hajduki wygrały przetargi dały najlepszą cenę, podarowano zarząd Rudzie Sl. Koszta likwidacji spółek PGM, a najpierw zalożenia to gips... Kto jest tą większością głosów... Chorzów? Kto za to zapłacił panie Michalik kto pan czy mieszkańcy ci którym nic nie wyremontowano bo pieniądze poszły, kto ???

~Jan Michalik

IP: 89.73.*.*

2012-08-01 23:47:43

PGM był i jest gminny,natomiast spółki ADM-y powstały na majątku gminy ale na ryzyko zarządzających nimi prezesów- byłych kierowników ADM-ów.Likwidacja nie była kosztowna bo pracowników jak i wyposażenie przejęła najpierw spółka z Rudy Śląskiej a w 2003r z powrotem PGM.Koszty założenia i likwidacji spółek poniosło Miasto i nie miało to wpływu na remonty mieszkań.Natomiast WIĘKSZOŚĆ to właściciele mieszkań wykupionych od miasta.Każdy właściciel mieszkania ma w głosowaniu uchwał w wspólnocie taki sam głos jak PGM/który reprezentuje wszystkie pozostałe niewykupione od gminy mieszkania/.Tylko w wspólnotach w których wykupiono mniej niż 20% powierzchni mieszkań PGM ma większość głosów/proporcjonalnie do powierzchni/ i decyduje o wszystkim. Przyjacielu-więcej szacunku dla pracujących dla miasta i dużo pokory w stosunku do swojej wiedzy.Podarowanie czegokolwiek spółce z Rudy Śląskiej to wytwór chorej wyobrazni. .

~kolega zbyszka

IP: 188.117.*.*

2012-08-02 12:32:58

do: Jan Michalik wg twoich słów: czy byłeś w Radzie Nadzorczej spółki PGM i się nie sprawdziłeś (?), a kierownicy adm PGM nieudolni zostali prezesami spółek PGM, potem spółki PGM się nie sprawdziły i zarząd mieszkaniami wyprowadzono do Rudy Śl.Rady Nadzorcze z radnych kwitowały spółki PGM za dobą pracę i Walne spółek - p. Kopel też rok w rok kwitował te spółki PGM... to za co braliście pieniądze. Przetarg wygrała spółka CENĄ najlepsza spóka PGM Hajduki, to dlaczego ZAMAWIAJĄCY - w imieniu Chorzowa podpisał umowę z RUDĄ Sląską.. ile to kosztowało setek tysięcy zł... NAZWISKA tych nieudolnych z rad nadzorczych spółek PGM proszę podać panie bez "chorej wyobraźni", bo podatki dochodowe idą za siedzibami podmiotów gospodarczych... czyli szły do RUDY...

~siara

IP: 89.79.*.*

2012-08-02 15:03:03

Wszystkie te komentarze świadczą o jednym mieszkania komunalne należy sprzedać z możliwie największą bonifikatą, ludzie sami się zorganizują i wyremontują te ruiny PGMowskie. PGM nie potrafi i nie wie jak skutecznie i właściwie zarządzać swoimi zasobami to niech się ich pozbędzie i tyle. Przynajmniej nie się wycofa już ze wspólnot już istniejących gdzie jeszcze są i na niczym im tam nie zależy. Na każde zebranie wspólnoty przychodzi ktoś inny i właściwie nic nie wie. Jedyne na czym mu zależy to by stawka remontowa była jak najniższa. Jeszcze jedna sprawa kupując od gminy mieszkanie to zarządcę ma się wpisanego do aktu notarialnego to tez ciekawe. Oczywiście zarządcą jest spółka gminna.

~chorzowianka

IP: 194.126.*.*

2012-08-02 18:43:01

Mieszkam naprzeciwko budynku w Chorzowie II własność PGM, i bulersuje mnie fakt ,że światło na klatce schodowej świeci się w dzień i w noc chyba pięć albo więcej lat.To jest znieczulica ,marnotrawstwo brak kontroli.Gdzie są dozorcy,

~

IP: 89.73.*.*

2012-08-03 08:25:28

do kolega zbyszka. Mylisz zarzadzanie z administrowaniem. PGM był i jest zarządcą nieruchomości budynkowych i mieszkań we wspólnotach. Noatomiast powstałe spółki ADM były administratorami w swoich rejonach i miały ten sam zakres czynności co dawne administracje. Wykonywały go nie podporządkowane dyrektorowi PGM-u tylko jako równorzędni partnerzy na podstawie umowy określającej zakres czynności, wysokość wynagrodzenia i zasady naliczania kar umownych. Kontrolowane były przez Rady Nadzorcze powoływane przez Prezydenta Miasta jako ich właściciela. Byłem takim członkiem Rady Nadzorczej najpierw spółki ADM Chorzów II a poźniej ADM Chorzów Stary (juz jako z-ca Prezydenta). Spółki pracowały poprawnie lecz nie wnosiły nic nowego do obsługi mieszkańców komunalnego zasobu mieszkaniowego. A wręcz na styku kompetencji PGM-u i spółek ADM narastały kontrowersje z powodu mało szczegółowych zapisów dotyczących obowiązków ADM-ów w umowach zmienianych często mało odpowiedzialnie. Doprowadziło to do pogorszenia obsługi mieszkańców. Natomiast przegrana pięciu spółek w przetargu wynikała z "ogrania" ich przez Spółkę z Rudy Śląskiej podczas przgotowania ofert przetargowych. Prezesi Spółek ADM-ów dali się podejść przedstawicielom spółki z Rudy Śląskiej i obudzili się z ręką w nocniku. Co do Spółki z Rudy Śląskiej to jej rada Nadzorcza powoływana była przez Prezydent Rudy Śląskiej i chorzowianom nic było do tego. Podpisanie przez PGM umow ze spółką z Rudy Śląskiej nie spowodowało żadnych bo była tańsza niż spółi chorzowskie. Natomiast oczywiście podatki Spółka z Rudy Śląskiej płaciła w Rudzie Śląskiej, ale podatki pracowników-mieszkańców Chorzowa wpływały do Chorzowa. Niestety brak jeszcze pigułek na chorą wyobraźnię więc musisz samotnie cierpieć dalej.

~Jan Michalik

IP: 89.73.*.*

2012-08-03 08:40:26

do chorzowianki . Trudno mi się zgodzić z twierdzeniem że mieszkania właśności gminy należy sprzedawać z bonifikatą- bo niby czemu?Czy Ty sprzedajesz coś swojego poniżej wartości? A budynki mieszkalne gminne są naszą współną własnością. Sprzedawać należy jak najwięcej mieszkań, które gmina ma we wspólnotach, by jak najszybciej wspólnoty były całkowicie prywatną własnością. Ale sprzedawać po wycenie ich aktualnej wartości przez rzeczoznawcę. Jedyne ustępstwa akceptowalne przeze mnie to: sprzedaż na wieloletnie raty bez naliczania odsetek przy rzetelnem spłacaniu rat i bonifikata przy jednorzowej całościowej zapłacie. Natomiast co do zarządców wspólnot to ich wybór należy do właścicieli mieszkań, tylko musza oni chcieć się zorientować kto na tym rynku usług jest dobry i go wybrać. Sam znam kilkanaście osób i firm które w tym zakresie mają już dużą renomę i są warte polecenia. Zaś stawka remontowapowinna zapewniać utrzymanie budynku w stanie niepogorszonym a nawet jego niezbędną modernizację. Można ja wyliczyć, jeżeli zna sie maksymalne okresy użytkowania poszczególnych elementów budynków. rzeczoznawcy i licencjonowani zarządcy wiedzą że jest to średnio 2% wartości budynku rocznie. Co przekładała się na kwotę ok 5,00 zł/m2/m-c. Dobry zarządca budynku potrafi zrobić pęcioletni plan remontów i przekonać do niego mieszkańców wspólnoty. Jedno jest pewne, że planowe remonty kosztują mniej i są skuteczniejsze niz usuwanie niespodziewanych awarii

~kolega zbyszka

IP: 188.117.*.*

2012-08-03 09:31:19

siara i Jan Michalik co was łączy? Prezydent wpisywał obowiązek dla nowych wspólnot zarząd PGM i jak wyleciał to już ten zarząd nie ma być w nowych wspólnotach wpisany...... Co skok na wspólnoty przez przejęcie ich zarządów.. NUMER nieziemski nie kupując zarządy mają się uwłaszczać i wymusić od tych nowych wspólników najpierw zawyżone remonty, a potem za długi z tych remontów oddanie mieszkań ZARZĄDCY>>>> WAŁEK ..jak zawsze w Chorzowie od lat...

~

IP: 188.33.*.*

2012-09-20 11:12:33

władze wstawiają swoich i tyle ale liczy się tylko rodzina i powiązania

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.