Co dalej z ratuszem w Hajdukach? Nareszcie dobre wieści!

Chorzowianin 2018-05-08 | Komentarzy: 0
Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej. Pod koniec kwietnia po prawie 20 latach Chorzów kupił budynek za 2,7 miliona złotych. Miasto znalazło też inwestora.
Co dalej z ratuszem w Hajdukach? Nareszcie dobre wieści!

Projekt rewitalizacji budynku dawnego ratusza szacowany jest na 15-25 milionów złotych. | fot. UM Chorzów

Przez ostatnich 20 lat historyczny ratusz Hajduk Wielkich kilukrotnie zmieniał właścicieli, jednak każdy z inwestorów szybko tracił zainteresowanie obiektem. Brak funduszy, a przede wszystkim pomysłu na przywrócenie temu miejscu dawnego blasku powodował, że budynek z roku na rok niszczał coraz bardziej.

Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku. – W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy kolejny właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcję o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018r. Dziś w dawnej siedzibie fabryki porcelany w Katowicach ogłoszono znalezienie inwestora. Wybór miejsca okazał się nieprzypadkowy. 

– Fundacja Giesze przeprowadziła wzorcową renowację Fabryki Porcelany w Katowicach. Bazując na ich wiedzy i doświadczeniu możemy myśleć o tym, że budynek ratusza  będzie zrewitalizowany na podobnym poziomie – tłumaczy prezydent.

Rafał Wyszyński, prezes fundacji ma już pomysł na to, by ratusz znów był ważnym miejsce na mapie miasta.

– Plan oczywiście przewiduje remont. Chcielibyśmy parter i przyziemie przeznaczyć na cele społeczno-gastronomiczne. Marzą mi się kina letnie na tyłach budynków. Jest tam piękna przestrzeń do tego typu działań – opowiada.

Optymistycznie o przyszłości ratusza wypowiadają się też mieszkańcy. 

– Wielokrotnie zatrzymywałem się z grupami rowerzystów, mieszkańców Chorzowa, ale nie tylko, pod tym budynkiem. Zawsze trudno było mi odpowiadać na pytanie, dlaczego jest w takim stanie. Cieszę się, że teraz jest jakaś wizja – przyznaje Henryk Mikosz z Chorzowskiego Klubu Rowerowego.

Projekt rewitalizacji budynku dawnego ratusza szacowany jest na 15-25 milionów złotych. Część środków ma pochodzić z funduszy unijnych, jednak by do realizacji doszło potrzebna jest zgoda radnych.– Inwestor zainteresowany jest dzierżawą na wiele lat. Niestety, trzeba w ten obiekt wpompować parędziesiąt milionów złotych, więc inwestor chciał mieć zapewnienie, że będzie to dzierżawa na wiele lat. Mam nadzieję, że taką uchwałę radni na najbliższej sesji podejmą. Po przyjęciu uchwały będzie można podpisać umowę dzierżawy, a następne kroki będą już leżały po stronie inwestora – wyjaśnia A. Kotala.

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte.

Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego.

Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.