Chorzowski Rower Miejski coraz bliżej. Pierwsze stacje za 10 tygodni

Chorzowianin 2018-08-06 | Komentarzy: 0
W ubiegły czwartek miasto podpisało umowę operatorską na ponad 6,5 miliona złotych z firmą Nextbike. To ona będzie odpowiedzialna za dostarczenie rowerów, ich utrzymanie i obsługę systemu wypożyczania. W sumie na ulice Chorzowa wyjedzie 460 rowerów. Oprócz zwykłych jednośladów pojawią się też rowery cargo, dla dzieci i tandemy.
Chorzowski Rower Miejski coraz bliżej. Pierwsze stacje za 10 tygodni

Firma Nextbike, która została operatorem systemu rowerów miejskich w Chorzowie nie tylko dostarczy miastu sprzęt, ale też będzie na bieżąco go kontrolować. | fot. UM Chorzów

Rowery będzie można wypożyczać z 46 stacji zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Chorzowa. Tak gęsta sieć ma sprawić, że każdy będzie miał stacje w pobliżu miejsca, gdzie mieszka i pracuje.

- Od początku przeprowadzamy ten projekt "na bogato", chemy zachęcić to mieszkańców do przesiadki z samochodu na rower – wyjaśnia wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Do zostawienia auta w garażu i dojazdu do pracy, szkoły czy urzędu rowerem mają nas również przekonać ceny. 15 minut jazdy będzie darmowe, za pierwszą godzinę przejażdżki zapłacimy złotówkę, drugą - 2 zlote itd.

Oprócz szybkiego przemieszczania się po mieście, rowery będą także pełnić funkcję rekreacyjną, wypożyczalnie znajdą się między innymi w Dolinie Górnika, Parku Róż, a kilka z ich stanie też w Parku Śląskim.

Firma Nextbike, która została operatorem systemu rowerów miejskich w Chorzowie nie tylko dostarczy miastu sprzęt, ale też będzie na bieżąco go kontrolować.

– Jeśli pod koniec dnia np. w Parku Śląskim będzie dużo rowerów, a na innej stacji ich zabraknie, będziemy je przewozić tak, by rano każdy mógł znów z nich skorzystać – tłumaczy  Robert Lech, prezes Zarządu Nextbike Polska S.A.

Wdrażanie największego w regionie systemu rowerów miejskich podzielono na etapy. Pierwszy, który zakłada dostarczenie 150 rowerów i stworzenie 15 stacji ma zakończyć się najpóźniej do 10 tygodni od podpisania umowy.

Ze wszystkich 460 rowerów w Chorzowie będzie można korzystać od marca 2019 roku. Wtedy też rozpocznie się pierwszy, pełny sezon rowerowy w Chorzowie, który będzie jednym z najdłuższych na Śląsku. Rowery w Chorzowie będzie można wypożyczać od 21 marca do 30 listopada.

Stacje rowerowe to nie jedyna chorzowska inwestycja dedykowana miłośnikom dwóch kółek. Do końca 2019 roku w mieście przybędzie ok. 20 kilometrów tras rowerowych. Nowe połączenia umożliwią rowerzystom swobodny dojazd do centrum m.in. z Żabich Dołów, Chorzowa Batorego i Chorzowa Starego. Pod estakadą powstanie także duży parking Bike and Ride.

System rowerów miejskich, nowe trasy rowerowe i parking Bike&Ride to inwestycje, na które miasto pozyskało duże dofinansowanie unijne. Dotacja obejmowała także wybudowane już centrum przesiadkowe i wyniosła prawie 32 miliony złotych. Wartość tych wszystkich dofinansowanych projektów to ponad 37,5 mln złotych.

Poniżej zamieszczamy mapę chorzowskiego systemu rowerów miejskich:

 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.