Chorzów w 3D

Chorzowianin 2017-10-03 | Komentarzy: 0
W Chorzowie odbyła się nietypowa sesja fotograficzna. Przed obiektywem stanęły wszystkie budynki w mieście, które mają teraz zdjęcia z każdej strony: z północy, południa, wschodu i zachodu, a także z góry.
Chorzów w 3D

Działa już portal /www.chorzow.ukosne.pl

W ten sposób stworzono profesjonalne portale mapowe, które staną się cennym narzędziem pracy m.in. dla architektów i miejskich projektantów.

– Dzięki szczegółowym zdjęciom zrobionym z samolotu, mogliśmy przygotować mapę Chorzowa w 3D i z ukosa oraz zaktualizować naszą ortofotomapę – wyjaśnia Sylwia Połap z wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta w Chorzowie. – Nowe portale mapowe wyposażone zostały także w dedykowane narzędzia, które umożliwiają wykonanie pomiarów, np. powierzchni ścian budynku. – dodaje Połap.

Podczas projektowania stron zadbano o to, aby były one proste w obsłudze i jak najbardziej intuicyjne.

– Mamy nadzieję, że z nowości chętnie korzystać będą nie tylko specjaliści. Szczegółowe mapy, to przecież nieocenione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych Chorzowem – zachęca Andrzej Kotala, prezydent miasta.

Pracę nad portalami www.chorzow.ukosne.pl i www.chorzow.polska3D.pl trwały kilka miesięcy. W maju wykonano zdjęcia pionowe, ukośne oraz skaning laserowy. Następnym krokiem było opracowanie ortofotomapy i przekazanie danych związanych z ukształtowaniem powierzchni terenu. Uruchomienie portalu poprzedziły także szkolenia z możliwości wykorzystania nowych danych w pracy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta.

Za realizację projektu odpowiedzialna była firma MGGP Aero. Koszt portali to ponad 206 tys. zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie unijne na poziomie 85 proc.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.