Chorzów pamięta. 78 rocznica zakończenia II wojny światowej

Chorzowianin 2018-05-09 | Komentarzy: 0
Pod pomnikiem Żołnierzy Polskich przy ul Śląskiej władze miasta oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz chorzowska młodzież uczcili 78 rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Chorzów pamięta. 78 rocznica zakończenia II wojny światowej

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele organizacji kombatanckich. | fot. Paweł Mikołajczyk

W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, Krzysztof Karaś, sekretarz miasta, Waldemar Kołodziej, wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz mjr. Andrzej Kuc, zastępca Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie. 

Miejskie obchody tradycyjnie odbywają się przy ul Śląskiej, gdzie stoi pomnik Żołnierzy Polskich. Betonowe dzieło Tadeusza Ślimakowskiego, odsłonięto 12 października 1978 roku. Pomnik przedstawia trzech żołnierzy na tle monumentalnych sztandarów.

Na płycie cokołowej pomnika od początku widniała inskrypcja: „To oni każdą z bruku cegłą o wolność bili się o lud, o chleb nasz i o niepodległość. Władysław Broniewski. W 35 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego Społeczeństwo Chorzowa”. 

W marcu, podczas 47. sesji Rady Miasta, radni zdecydowali, że na pomniku pojawi się nowa tablica o treści: "Żołnierzom Polskim za walkę na wszystkich frontach". 

Wartę honorową pełnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 i Gimnazjum nr 4 im. Wojska Polskiego z grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej z początków XIX w.Wojsko reprezentował m. in. mjr Andrzej Kuc, zastępca Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie, który apelował o pamięć o poległych na frontach II wojny światowej.

Swoją obecność zaznaczyły też inne  służby mundurowe, reprezentanci organizacji kombatanckich oraz młodzież z chorzowskich szkół.

Dzień Zwycięstwa, a w Polsce od 1945 do 2015 Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. Od 2015 roku obchodzony jest 8 maja m. in. w Polsce, Francji czy Czechach oraz 9 maja w większości krajów byłego bloku wschodniego. 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.