Chcą rozładować ruch w mieście. Pomoże w tym inteligentny system

Chorzowianin 2018-02-08 | Komentarzy: 0
Osiem tablic zmiennej treści, kilkadziesiąt kamer w tym kamery do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, setki czujników, a nawet dwie stacje meteorologiczne. To wszystko ma powstać na terenie Chorzowa po to, by usprawnić ruch w mieście.
Chcą rozładować ruch w mieście. Pomoże w tym inteligentny system

Prezentacja działania systemu. Na wizualizacji skrzyżowanie Armii Krajowej, Szpitalnej i BOWiD | fot. materiały firmy Sprint

Chorzów. Godziny szczytu. Jedziemy z Rynku na Batory. Jeśli teraz przejazd trwa około 12 minut, to dzięki nowemu systemowi ITS powinno to zająć mniej niż 10. Jak zapewniają władze miasta, warto zainwestować, nie tylko ze względu na czas przejazdu, ale też na bezpieczeństwo.

System dzięki czujnikom i kamerom zbiera dane o ruchu ulicznym i tak dostosowuje sygnalizację świetlną, by wszyscy bez wyjątku mogli dotrzeć do celu szybciej. Jest też priorytet dla komunikacji miejskiej, ale taki, by nie przeszkadzał zwykłym kierowcom. Obecnie system ITS działa już w kilku miastach w Polsce. I przynosi efekty.

– Zwarta zabudowa miasta w wielu miejscach uniemożliwia nam poszerzenie drogi czy stworzenie nowego połączenia. Naszym priorytetem jest więc maksymalne wykorzystanie istniejących ulic, tak aby po Chorzowie można było poruszać się bezpieczniej i wygodniej – wyjaśnia prezydent miasta Andrzej Kotala.

Wszystko oblicza algorytm, ale człowiek jest bardzo ważny, bo w odpowiedniej chwili może zainterweniować i zorganizować ruch lepiej. Drogowcy za pomocą sygnalizacji świetlnej będą mogli przyśpieszyć przejazd opóźnionego autobusu czy rozładować tworzący się korek. Cenne informacje trafią także do kierowców. Z elektronicznych tablic (będzie ich osiem na ternie miasta) będą mogli dowiedzieć się o warunkach ruchu w mieście, drogach alternatywnych czy liczbie wolnych miejsc parkingowych.

Tablice staną na przykład obok Stadionu Śląskiego przy ul. Katowickiej, na ul. Dąbrowskiego, Stefana Batorego, 3 Maja, albo przy ul. Nomiarki, gdzie zjeżdża się z Drogowej Trasy Średnicowej. Kierowca, jak rzuci okiem na tablicę, będzie mógł zdecydować, którą drogę wybrać (wizualizacja poniżej).

– System informacyjny wsparty zostanie także stroną internetową i wygodną aplikację mobilną. Inteligentny System Transportowy obejmie również system monitoringu wizyjnego skrzyżowań, w tym kamery do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych – wylicza Mariusz Kołkowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu ITS w firmie Sprint, która wygrała przetarg na realizację inwestycji.

W Chorzowie zainstalowane zostaną w trzech miejscach wagi zatopione w jezdni, wychwytujące przeciążone pojazdy, a także stacje meteorologiczne informujące o stanie nawierzchni drogi.

- To nie będzie też tak, że jak czarodziejską róźdźką zrobimy hokus pokus i wszystko się zmieni. To będzie stopniowa zmiana, ale na pewno odczuwalna dla kierowców i pieszych – tłumaczy Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Dodatkowym atutem systemu jest jego otwartość. A to oznacza, że może współpracować z systemami w sąsiednich miastach.

System zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta.

W wyniku postępowania przetargowego na wykonawcę ITS wybrana została firma Sprint, która ma kilkuletnie doświadczenie w budowie systemów sterowania ruchem, m.in. w Bydgoszczy, Łodzi i Olsztynie. Realizacja zamówienia kosztować będzie około 16 mln zł, z czego 85% pokrytych zostanie ze środków unijnych. Wdrażanie systemu zakończy się jesienią 2019 roku.

(pam)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.