Budżet obywatelski. Spotkanie w Centrum

Chorzowianin 2014-04-01 | Komentarzy: 10
Prezydent, radni, urzędnicy i przedstawiciele jednostek miejskich oraz służb mundurowych spotkali się z mieszkańcami Centrum.
Budżet obywatelski. Spotkanie w Centrum

Piąte z serii spotkań dotyczących nowych inwestycji i realizacji budżetu obywatelskiego odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1

Piąte z serii spotkań dotyczących nowych inwestycji i realizacji budżetu obywatelskiego odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Dąbrowskiego. Przyszło niemal 50 osób.

Czytaj też: Budżet obywatelski. Spotkanie w Maciejkowicach; Budżet obywatelski. Spotkanie w Chorzowie Starym; Budżet obywatelski. Spotkanie na Cwajce, Budżet obywatelski. Sotkanie w Chorzowie II.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala przypomniał na czym polega budżet obywatelski i wymienił część inwestycji przeprowadzanych w tej dzielnicy. Zebranym w SP nr 1 przedstawiono też plany inwestycyjne.

Mieszkańcy pytali m.in. o możliwość wykupu mieszkań komunalnych po preferencyjnych cenach z tzw. bonifikatą.

- Chorzów jest jedynym w regionie miastem, w którym nie ma bonifikat – mówiła jedna z chorzowianek.

Andrzej Kotala podkreślił, że miasto musi zaspokajać mieszkaniowe potrzeby chorzowian. Dodał, że liczba oczekujących na lokal jest większa niż możliwości miasta.

- Rocznie mamy około 800 chętnych, a mieszkań mamy blisko 400 – mówił.

Prezydent nie wykluczył powrotu do bonifikat. - Będziemy nad tym pracować w nowej polityce mieszkaniowej. To pomysł do przemyślenia. 

Część zgromadzonych w SP 1 nie ukrywała pretensji do straży miejskiej.

- Jesteście niepotrzebni. Po co wydawać 2 mln zł na adaptację budynku, do którego ma zostać przeniesiona straż? To pieniądze wyrzucone w błoto.

Straż miejska odpierała zarzuty. - To są krzywdzące opinie. Robimy bardzo dużo.

– Mamy wspólne patrole. Dzięki temu może być ich więcej – dodał jeden z policjantów.

Mieszkańcy pytali również o ul. Wolności.

- O godzinie 18 nie ma na niej żywego ducha – mówił jeden chorzowian.

- Rzeźnia, dworzec PKP, ulica Wolności. Nic się tam nie dziej. To trzeba zmienić. Nie chcemy urzędników, chcemy gospodarzy – dodał ktoś z sali.

Chorzowianie mówili także o braku pracy i odpływie mieszkańców.

Prezydent Chorzowa przypomniał, że problem odpływu mieszkańców dotyczy wielu miast w aglomeracji.

- Coraz więcej ludzi mieszka także poza miastem. W Chorzowie buduje się coraz więcej mieszkań, tak chcemy zachęcać ludzi do wyboru naszego miasta – mówił A. Kotala.

Prezydent dodał, że w 2013 roku po raz pierwszy ilość osób, które opuściły Chorzów i które się do niego sprowadziły została zrównoważona.

A. Kotala podkreślił, że miasto posiada tylko 5 proc. nieruchomości przy ul. Wolności. - Reszta pozostaje w prywatnych rękach. Nie mamy wpływu na wybór najemców.

Proszono o poprawę bezpieczeństwa w okolicy przejścia przy szkole podstawowej przy ul. Dąbrowskiego i w okolicy Parku Róż. A lokatorzy mieszkań przy ul. Dąbrowskiego 6 prosili o wymianę ekranów akustycznych na przezroczyste.

- Czujemy się jak w więzieniu. Nigdy nie było w naszych mieszkaniach tak mało światła słonecznego.

Prezydent zaznaczył, że w sprawie ekranów miasto musi trzymać się przepisów. - Musimy jeszcze chwilę poczekać. Jednak lada moment wymienimy ekrany na mniejsze lub przezroczyste.

Mieszkańcy dopytywali też o kartę dla rodzin wielodzietnych uprawniającą do zniżek. - Jest karta dla seniorów, a nie ma dla rodziców.

- Jesteśmy w trakcie przygotowań takiego programu – mówił prezydent.

Spotkanie w SP nr 1 odbyło się 31 marca. W czwartek, 3 kwietnia, o godzinie 17.00 zaplanowano spotkanie w Zespole Szkół Sportowych przy ul. Ryszki 55.

Zobacz harmonogram spotkań

Do 13 kwietnia chorzowianie, którzy ukończyli 16 lat, mogą zgłaszać swoje inwestycyjne propozycje. Wystarczy wypełnić wniosek i wrzucić go do specjalnie oznakowanej urny. Wniosek można przesłać także online.

wojz

Reklama:

Dyskusja:

~Jan Błaut

IP: 178.180.*.*

2014-04-02 08:11:12

ja tez tam uczestniczyłem,jeszcze nigdy nie byłem na tak beznadziejnie naglośnionej sali ,Nakładanie sie wypowiedzi/głosu/ przez mikrofon tworzylo jeden wielki bełkot.Uczestnicy spotkania wychodzili klnąc pod nosem na organizatora nagłosnienia tego spotkania.Pan Prezydent Kotala winien odsunąć takiego pseudo spweca od przygotowywania takiego spotkania ,to skandal.

~Tom

IP: 83.29.*.*

2014-04-02 09:08:39

No ....Kotala i jego swojaki urzędowe się obudziły idą wybory to trzeba ludziom coś naobiecywać, choćby budżet obywatelski byle jak byle co mała kasa ....i starczy!Bo przecież nikt Kotali nie bedzie rozliczał z jego obietnic wyborczych z 2010 roku!

~emeryt

IP: 79.188.*.*

2014-04-02 14:05:37

Co za bzdura z brakiem mieszkań!!! Mieszkania są ! ale lepiej by stałe puste . wystarczy przejśc się ul. Powstańców a w jednej kamienicy aż 4 W tym jeden faktycznie do remontu kapitalnego.(zniszczone dzięki ADM -pozwolili na wyniesienie wszystkiego co sie dało po przez kaloryfery ,a nawet deski z podłogi ) inne dano po remoncie chłopakowi z domu dziecka i co wynieśli wszystko ! teraz na nowo trzeba by doprowadzic do uzytku . inne 2 na przeciw siebie jedno po zmarłym w szpitalu dziadku z gazowym co ,a drugie z piecami . no cóż kiedy nasz wspaniały "ADMINISTRATOR)adm nawet nie wie ile ma pustostanów . Ale jak mówi przysłowie "nic nie widzę to nie mam problemów. Czynsz z 4 mieszkań i było by na remonty, atak to słychać " nie mamy pieniędzy bo widzi sie tylko czubek własnego nosa!

~Krystyna oszukana

IP: 109.95.*.*

2014-04-03 07:16:51

Jan Blat ty znowu tu piszesz, narzekasz i robisz BŁĘDY!? "pseudo spweca" co to ma w ogóle znaczyc....?? janek kiedy oddasz mam nasze pieniądze?

~Jan Błaut

IP: 213.158.*.*

2014-04-03 10:41:56

do Krystyny jeśli Pani posiada nadmiar kasy to proszę pisac dalej pomówienia, to jest pełna podstawa do wystapienia na droge sądowa z wnioskiem o zadość uczynienie i wpłatę nawiazki do PCK lub innej organizacji pożytku publicznego za szkalowanie pomawianie i naruszanie dóbr osobistych mojej osoby, podstawa prawna art 212 Kodeksu Karnego oraz Art 214 KK ,prosze się zastanowic co sie pisze.-pozdrawiam /PS nawet Pani nie umie poprawnie napisac mojego nazwiska.

~uczestnik spotkania

IP: 46.148.*.*

2014-04-04 12:32:33

Panie Bałt, dlaczego chce Pan od razu odsuwać/usunąć z pracy pracowników wydziału zarządzania kryzysowego UM i pracowników szkoły? A może też konstruktorów sali gimnastycznej podać do sądu, bo w obiekcie jest bardzo duży pogłos? Nie przesadza Pan?

~Jan Błaut

IP: 37.31.*.*

2014-04-04 16:02:14

Pan ip 46.148 Bardzo proszę dobrze odczytywać moje nazwisko "Błaut" urzędnicy którzy lekceważą swe obowiązki z nie poradnosci lub braku fachowosci nie moga pełnic funkcji koło Prezydenta. Jesli Pan Uczestnik spotkania ma inne zdanie, jest nieodpowiedzialnym dyskutantem forum. Za wszystko odpowiada i zbiera cięgi Prezydent, dlatego takie osoby winny być usuniete z otoczenia PM

~Helga

IP: 37.201.*.*

2014-04-05 14:16:33

Jasiek pierdołka dalej pisz pierdoły wesołku.

~żyła

IP: 109.95.*.*

2014-04-05 17:49:40

panie Blat decyzja czy ktokolwiek powinien byc usuniety lub nie na szczescie nie nalezy do ciebie. dlaczego od razu obrazasz ludzi "Jesli Pan Uczestnik spotkania ma inne zdanie, jest nieodpowiedzialnym dyskutantem forum." !!! jesli ktos ma inne zdanie niz twoje to jest nieodpowiedzialny??? sam lepiej sie przyznaj co zrobiles w sp. soc jednosc to wszyscy beda wiedzieli jaki ty jestas "odpowiedzialny"!

~chorzowianka

IP: 194.126.*.*

2014-04-07 21:30:42

Znajomy zostawił wyremontowane mieszkanie ,i mija 2 lata jak stoi puste i niszczeje , dlaczego PGM nie zasiedla, zawsze jest odbiór i już wtedy widać , czy i komu takie mieszkanie można dać. Brak gospodarności.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.