Bohaterki mieszkają w Chorzowie

Chorzowianin 2018-03-09 | Komentarzy: 0
Ponad 1700 dzieci z 22 szkół uczestniczyło w kampanii "Bohaterki z Chorzowa", którą miasto rozpoczęło w Dzień Kobiet. Spotkania z kobietami, które hobby i talent przekuły w sukces zawodowy mają zainspirować młode chorzowianki do podążania za swoją pasją.
Bohaterki mieszkają w Chorzowie

W akcji wzięły udział m. in. strażaczki, dziennikarki, snowboardzistka czy kontrolerka lotów, które zarażały najmłodsze chorzowianki swoją pasją. | fot. UM Chorzów

Można podarować kwiatki, można też inspirować do działania. W ten drugi sposób świętował Chorzów Dzień Kobiet. Urząd Miasta przeprowadził wczoraj pierwszą w Polsce lokalną kampanię skierowaną do dziewczynek.

– Celem dzisiejszej akcji jest zainspirowanie dziewczynek, by swoje pasje zamieniły w przyszłości w zawód. Chcemy je przekonać, że hobby to nie jest tylko coś, co robi się na boku, po godzinach, ale może być ścieżką kariery – tłumaczy Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

W akcji wzięły udział m. in. strażaczki, snowboardzistka czy kontrolerka lotów, które zarażały najmłodsze chorzowianki swoją pasją.

– To świetny przykład na Dzień Kobiet, ponieważ to wciąż zdominowany przez mężczyzn zawód, ale z roku na rok coraz więcej pań chce pracować w lotnictwie – mówi Magdalena Szlachta, kontrolerka lotów z wieży na lotnisku w Pyrzowicach.

Podczas zajęć dzieci otrzymały kolorowe przypinki z hasłem „Bohaterka z Chorzowa”. Chłopcy mieli za zadanie podarować ją wybranej przez siebie dziewczynce czy kobiecie. Autorką przypinek oraz plakatu promującego akcję jest jedna z prelegentek, ilustratorka Barbara Grzybowska.

Akcja nie skończyła się 8 marca. Do wszystkich podstawówek w mieście trafiły książki, które mają być inspiracją „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” E. Favilli i F. Cavallo i „Damy, dziewczyny, dziewuchy” Anny Dziewit – Meller.  to zbiór historii o kobietach, które zmieniły świat, m.in. o Marii Skłodowskiej – Curie, Irenie Sendlerowej czy Fridzie Kahlo.

– Kalką jest myślenie: jak pielęgniarka to kobieta, wychowawca w przedszkolu -kobieta, a okazuje się, że panie bardzo często wykonują zawody, realizują pasje, które z płcią żeńską kojarzone nie są – podsumowuje Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych.

Miasto już planuje organizację kolejnych cyklów spotkań, np. podczas tegorocznej Industriady, której hasłem przewodnim jest tym razem „Industria jest kobietą”.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.