Batory po apokalipsie. Już po raz szesnasty

Chorzowianin 2017-09-13 | Komentarzy: 0
Najstarszy polski konwent mangi i anime powrócił po przerwie. Szesnasta edycja festiwalu kultury japońskiej Asucon organizowanej przez Śląski Klub Fantastyki, odbyła się w miniony weekend w III LO w Chorzowie.
Batory po apokalipsie. Już po raz szesnasty

Jedną z atrakcji festiwalu był konkurs cosplayerów.| fot. INFOSERWIS Chorzowianin.pl

W przyszłości ludzkość doprowadziła do apokalipsy, po której Świat zmieniony został w jałowe i toksyczne pustkowia. Tak zaczyna się wprowadzenie do konwencji tegorocznej edycji najstarszego  festiwalu kultury japońskiej Asucon, który po trzech latach wrócił do Chorzowa.

– Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest alternatywny, postapokaliptyczny świat inspirowany dalekowschodnią animacją. Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie – mówi Dawid Sidz, organizator festiwalu.

Trzy sale panelowe z warsztatami, sale tematyczne, a także artystyczna, gdzie można spróbować sztuki kumihimo, czyli tradycyjnej japońskiej biżuterii, wypełniły się miłośnikami japonistyki.

Nie do poznania zmieniło się też wnętrze. Ściany ozdobiły obrazy i grafiki w stylu anime, a po korytarzach kroczyły postacie rodem z dalekowschodnich animacji.

– Jedną z atrakcji naszego festiwalu jest konkurs cosplayerów, czyli osób, które wcielają się w rolę postaci z książek, filmów, czy gier. Jury nie ocenia jednak tylko strojów, liczy się też gra aktorska, ponieważ w wybraną postać trzeba się wczuć – wyjaśnia D. Sidz.

Fenomen cosplayów wydaje się w naszej kulturze niezrozumiały, co jednak nie zniechęciło gości festiwalu, którzy przyjechali z całej Polski, by wystartować w konkursie.

– Niektórzy pytają: Co Ty robisz ze swoim życiem?, ale częściej słyszę: „Super, że potrafisz taki strój zrobić” szanują to – opowiada Yona, księżniczka Kouki, na co dzień Wiktoria Leśniakowska ze Zgierza.

– W szaleństwie tkwi sedno tej kultury. Ludzie z zasady ciekawi odmienność, co jest inne. Kultura japońska, która jest tak skrajnie różna od europejskiej ma w sobie coś, co nas pociąga – dodaje organizator Asuconu.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.