Reklama: Partnerzy:

Batko kontynuuje działalność

Chorzowianin 2017-05-10 | Komentarzy: 0
Ponieważ nadal spotykamy się z pytaniami dotyczącymi przyszłości naszej szkoły, przypominamy, że Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował propozycję rozwiązania ZST nr 2, zatem „Batko” istnieje, prowadzi normalną działalność edukacyjną, a od 19 maja rozpoczyna nabór do klas pierwszych – informuje w liście do redakcji Harald Kajzer, dyrektor ZST nr 2 w Chorzowie.
Batko kontynuuje działalność

Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko to szkoła, której początki sięgają 1888 roku. Jest znaną i uznaną placówką na edukacyjnej mapie Chorzowa. Jej absolwenci są dziś przedsiębiorcami i fachowcami w różnych dziedzinach, co wiąże się z różnorodnością kierunków kształcenia, które od lat są w niej oferowane. Z całą pewnością najbardziej kojarzy się ją z branżą samochodową, bowiem jest jedyną szkołą w Chorzowie od ponad pół wieku kształcącą młodzież w tej właśnie dziedzinie.

– W naszym technikum oferujemy w nadchodzącym roku szkolnym następujące kierunki: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz technik fotografii i multimediów – mówi Harald Kajzer, dyrektor ZST nr 2.

Zdobycie każdego z tych zawodów otwiera szerokie możliwości zatrudnienia. Od września 2017 roku, zgodnie z reformą edukacji, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej powstanie szkoła branżowa I stopnia.

Będziemy w niej kształcili mechaników pojazdów samochodowych, blacharzy samochodowych, lakierników, elektromechaników pojazdów samochodowych, cukierników, piekarzy, kucharzy, stolarzy, ślusarzy, tapicerów, krawców, złotników-jubilerów, operatorów obrabiarek skrawających i we wszystkich innych zawodach rzemieślniczych. Ukończenie szkoły branżowej I stopnia daje możliwość kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia, a w konsekwencji – uzyskanie świadectwa dojrzałości i tytułu technika.

Warto wiedzieć, że zawody, które można zdobyć w ZST nr 2, znajdują się na liście „Barometru zawodów 2017” jako najbardziej pożądane przez pracodawców w naszym mieście i regionie, a nasi absolwenci są cenieni i poszukiwani na lokalnym rynku pracy. Wpisujemy się w ten sposób w politykę oświatową rządu i władz naszego miasta, która zakłada rozwój szkolnictwa zawodowego.

Szkoła ma własne pracownie samochodowe, jest skomputeryzowana, prowadzi naukę jazdy dla uczniów technikum, wprowadza innowacje, jest w trakcie negocjacji z partnerami zagranicznymi w sprawie praktyk zawodowych, zaś wśród grona pedagogicznego znajdują się autorzy podręczników i czynni egzaminatorzy OKE, zarówno przedmiotów maturalnych, jak i zawodowych.

ZST nr 2 to szkoła z tradycjami. Pamięta się tu o tych, którzy kiedyś w jej murach pracowali, a byli to m.in. patron szkoły – Marian Batko, Alfons Zgrzebniok – komendant powstań śląskich, ks. Jan Macha – męczennik za sprawę narodową czy Gustaw Fihauser-Mieczkowski – autor pieśni „My chcemy Boga”. Z drugiej strony otwiera się na nowoczesność: współpracuje z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Cechem Rzemieślników Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie, DELTĄ Plus – Autoryzowanym dealerem firmy OPEL oraz wieloma zakładami, w których pracują uczniowie szkoły.

- Ponieważ nadal spotykamy się z pytaniami dotyczącymi przyszłości naszej szkoły, przypominamy, że Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował propozycję rozwiązania ZST nr 2, zatem „Batko” istnieje, prowadzi normalną działalność edukacyjną, a od 19 maja rozpoczyna nabór do klas pierwszych – mówi Harald Kajzer.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.